اشتراک گذاری:

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

مشاوره روانشناسی آنلاین

آنچه باید در مورد مشاوره روانشناسی آنلاین بدانید

مشاوره روانشناسی آنلاین چیست؟

 

مشاوره روانشناسی آنلاین همان درمان الکترونیکی، مشاوره الکترونیکی، دوردرمانی یا مشاوره مجازی است. این نوع درمان یک روش درمانی نسبتا جدید در حوزه سلامت روان است که در آن متخصص درمان‌ روانشناختی یا مشاور، توصیه و مشاوره روانشناسی را از طریق اینترنت ارائه می‌دهد. انواع مختلف این نوع درمان را می‌توان از طریق ایمیل، ویدئوکنفرانس، گفتگوی آنلاین، ارسال پیامک یا گفتگوی تلفنی اینترنتی نیز انجام داد.

مشاوره روانشناسی آنلاین را می‌توان در فرمت همزمان، از جمله در مکالمات تلفنی و اتاق‌های گفتگوی آنلاین، و یا در فرمت با تاخیر زمانی، از جمله از طریق پیام‌های ایمیلی انجام داد.

درمان اینترنتی محدودیت‌هایی دارد اما برای بسیاری از بیماران به یک منبع مهم درمانی تبدیل شده است. علیرغم کمبود تحقیقات انجام‌شده در مورد اثربخشی مشاوره روانشناسی آنلاین ، باید گفت که درمان الکترونیکی روش دیگری از ارائه خدمات درمانی را در اختیار متخصصان بهداشت روان قرار داده است.

آیا درمان با استفاده از اینترنت موثر است؟ آیا به اندازه درمان حضوری کارایی دارد؟ درمان حضوری برای برخی افراد بهتر است، اما مشاوره روانشناسی آنلاین به همان اندازه درمان موثری است و برای اکثریت مراجعه‌کنندگان اثربخش است. برخی از مطالعات، اثربخشی درمان از طریق اینترنت را اثبات کرده‌اند و این امر باعث شده است که این نوع از درمان تا حدی که به یک جایگزین و مکمل مناسب برای درمان داخل مطب تبدیل شود. حتی افرادی هم وجود دارند که زمان و توانایی مالی درمان در مطب را دارند اما درمان اینترنتی را انتخاب می‌کنند.

 مشاوره روانشناسی آنلاین - راههای مشاوره روانشناسی آنلاین - دکتر آل یاسین

 

دلایل رایج انتخاب مشاوره روانشناسی آنلاین توسط مردم

 

• درمان حضوری گران است و هزینه درمان آنلاین گاهی تا نصف هزینه درمان حضوری است که البته هزینه کامل این نوع از درمان به نوع خدمات و برنامه انتخابی شما بستگی دارد.

• رفت و آمد مداوم به مطب می‌تواند ناخوشایند یا غیر ممکن باشد.

• مردم نگران ذهنیت دوستان و آشنایان خود نسبت به مراجعه آن‌ها به مطب‌های روانشناسی هستند.

• مراجعه‌کنندگان نگران هستند در هنگام ورود یا خروج از مطب افراد آشنا آنها را ببینند.

• مراجعه‌کنندگان در خانه، راحت‌تر هستند.

• درمان از طریق پیامک اجازه می‌دهد مراجعه‌کنندگان زمان بیشتری برای تفکر داشته باشند.

• کنسل‌کردن، برنامه‌ریزی مجدد یا تغییر متخصص خود در شبکه‌ای از درمانگران آنلاین برای مراجعه‌کنندگان آسان‌تر است.

• مراجعه‌کنندگانی که خواهان جلسات کوتاه‌تر هستند مشاوره روانشناسی آنلاینی را ترجیح می‌دهند.

• بعضی از مراجعه‌کنندگان احساس می‌کنند درمان از طریق اینترنت محرمانه‌تر است.

• مراجعه‌کنندگان در صورت مریض بودن یا گرفتاری مجبور نیستند مشاوره را کنسل کنند.

• مشاوره روانشناسی آنلاین به نفع افرادی است که ‌نمی توانند تا دفتر درمانگر رانندگی کنند.

• این نوع درمان گزینه مناسبی برای افراد دارای معلولیت است.

• این نوع درمان به نفع افرادی است که در معرض رابطه سوء استفاده‌گرایانه قرار می‌گیرند و به نفع افرادی است که قصد دارند بدون اطلاع شریک خود درمان شوند.

 

 

برای متخصصان درمان هم مزایای خاصی دارد:

• برای پاسخ به مراجعه‌کنندگان و ارائه پاسخ‌های بهتر زمان بیشتری وجود دارد.

• دسترسی به اطلاعات مختلف در شرایطی که بیمار حضور نداشته باشد، آسان‌تر است.

• متخصصان درمان می‌توانند آسایش بیشتری داشته باشند.

 

 

روش کار مشاوره روانشناسی آنلاین

 

ابزارهای اصلی برای برقراری ارتباط در مشاوره روانشناسی آنلاین عبارتند از:

1. ایمیل

2. پیامک

3. چت همزمان

4. تلفن

5. ویدئو کنفرانس

چرا مراجعه‌کنندگان و درمانگران اغلب روان‌درمانی مبتنی بر پیام را ترجیح می‌دهند

برخی از بیماران به دلایل زیر درمان پیامکی را ترجیح می‌دهند:

– بعضی از افراد با نگارش، احساسات و مسائل خود را بهتر بروز می‌دهند.

– بررسی پیام‌های قبلی و میزان پیشرفت آسان است. بیماران و درمانگران نیازی به یادداشت‌برداری ندارند.

– آنها از ارسال پیام کوتاه لذت می‌برند، زمان زیادی را صرف انجام آن می‌کنند و احساس می‌کنند این نوع درمان متناسب با شیوه زندگی آنها است.

– درمانگران و بیماران می‌توانند وقت بیشتری را برای پاسخ به سوالات و مسائل دشوار صرف کنند.

 مشاوره روانشناسی آنلاین - راههای مشاوره روانشناسی آنلاین - دکتر آل یاسین

 

تاریخچه مشاوره روانشناسی آنلاین

 

ارتباط از راه دور بین یک متخصص درمان و بیمار مفهوم جدیدی نیست. سیگموند فروید برای ارتباط با مشتریان خود از نامه استفاده می‌کرد. گروه‌های خودآموز روانشناسی در اوایل سال 1982 در اینترنت ظهور کردند. امروزه سایت‌ها و همچنین کلینیک‌های خصوصی درمان الکترونیکی متعددی وجود دارد که اطلاعات سلامت روان را ارائه می‌دهند.

رشد و پیشرفت در مشاوره روانشناسی آنلاین و خدمات بهداشت روان منجر به تشکیل انجمن بین‌المللی سلامت روان در اینترنت شده است. این افزایش چشمگیر در قابلیت در دسترس بودن مراقبت‌های بهداشتی آنلاین باعث شده است اطلاعات و دستورالعمل برای مراجعه‌کنندگان علاقه‌مند به دریافت خدمات بهداشت روانی از طریق اینترنت ضروری باشد.

 

 

شرایط کنونی مشاوره روانشناسی آنلاین

 

اگرچه تعداد زیادی از متخصصان بهداشت روان به مشاوره روانشناسی آنلاین با شک و تردید نگاه می‌کنند، اما این نوع درمان از طرف بسیاری از بیمارانی که از درمان‌های سلامت روان‌ آنلاین استفاده کرده‌اند، مورد حمایت قرار گرفته است. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی روانپزشکی، بیماران دریافت‌کننده خدمات سلامت روان از طریق کنفرانس ویدئویی “رضایت قابل‌توجهی” را گزارش کردند.

مشاوره روانشناسی آنلاین برای همه افراد مناسب نیست، اما در بعضی شرایط اثربخشی خود را نشان داده است. برای مثال، ممکن است برای معتادان سودمند باشد، مخصوصا افرادی که با حضور در گروه‌های حمایت‌کننده به صورت حضوری و سنتی احساس راحتی نمی‌کنند.

دکتر جان م. گروول از یک مرکز مشهور روانشناسی در آمریکا به نام سایکوسنترال عنوان می‌کند اگرچه بسیاری از روانشناسان به استفاده از درمان الکترونیکی تمایل دارند، اما تقاضای زیادی برای این نوع درمان وجود ندارد. او می‌گوید: ” مردم در استفاده از خدمات به صورت رایگان از طریق اینترنت بد عادت شده‌اند، ایده پرداخت هزینه برای درمان حرفه‌ای هنوز چیزی نیست که اکثر افراد حاضر به انجام آن باشند. “اگر هزینه مشاوره روانشناسی آنلاین به اندازه هزینه خدمات حضوری باشد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خدمات حضوری را دریافت کنند.”

خدمات روان‌درمانی آنلاین دارای مزایا و معایبی است که باید با دقت مورد توجه قرار گیرد. اغلب راحتی و سهولت به عنوان یکی از بزرگترین مزایای این نوع درمان ذکر شده است، در حالی که تکنولوژی غیرقابل اعتماد و فقدان پوشش بیمه‌ای معایب بالقوه آن هستند.

قبل از بررسی مشاوره روانشناسی آنلاین، باید درباره مسائلی نظیر محرمانه بودن، مسائل اخلاقی و حقوقی و همچنین صلاحیت درمانگران آنلاین فکر کنید.

 

 

آموزش و شرایط لازم برای درمانگران آنلاین

 

همانطور که پزشکان و مشاوران در موقعیت‌های “دنیای واقعی” طیف وسیعی از مدارک و مجوز‌ها را دارند، متخصصان مشاوره روانشناسی آنلاین هم در آموزش و اعتبارنامه‌های خود متفاوت هستند. اگرچه برخی از سایت‌ها یک راه سریع و آسان برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین را ارائه و تبلیغ می‌کنند، اما واقعیت این است که شرایط آموزشی و تحصیلی لازم برای تبدیل شدن به یک درمانگر آنلاین دقیقا مشابه شرایط لازم برای یک متخصص درمان حضوری و سنتی می‌باشد.

 

با این حال، بررسی شرایط واقعی درمانگر در مشاوره روانشناسی آنلاین بسیار دشوار است چون متخصصان درمان می‌توانند از هر نقطه از جهان کار خود را انجام دهند. این کار اجرای قوانین دولتی تنظیم‌کننده سطح تحصیل، آموزش و محدوده عمل را سخت می‌کند.

مشاوره روانشناسی آنلاین، برای بیماران بهداشت روان جذاب است، افرادی که اغلب این نوع درمان را یک جایگزین مناسب، مقرون به صرفه و قابل دسترس نسبت به درمان سنتی و حضوری تلقی می‌کنند. با این حال، این نوع درمان نگرانی‌های خاصی هم دارد از جمله سوالات مربوط به محرمانه بودن اطلاعات مراجعه‌کننده، مناسب بودن استفاده از مشاوره روانشناسی آنلاین به عنوان روش درمان اختلالات روانی مختلف.

همچنین موسسه مشاوره روانشناسی آنلاین چارچوب اخلاقی خوبی را برای استفاده از فناوری در سلامت روان ارائه می‌دهد. این دستورالعمل‌ها حداقل اقدامات و استانداردهای مورد نیاز برای مشاوره روانشناسی آنلاین اخلاقی را ارائه می‌دهد:

• درمانگران تنها باید در محدوده فعالیت خود کار کنند. به عبارت دیگر، یک درمانگر آنلاین فقط باید خدماتی را ارائه کند که در تخصص او است.

• درمانگران آنلاین باید از قوانین و دستورالعمل‌های مشخص شده توسط موقعیت جغرافیایی خود پیروی کنند. به عنوان مثال، در ایالات‌متحده، فقط افرادی که آموزش خاصی دریافت کرده‌اند و فرایند صدور مجوز مورد نیاز را دریافت کرده‌اند از نظر قانونی مجاز هستند خود را روانشناس بنامند.

• درمانگران باید دانش، آموزش، و نظارت لازم را در مورد شیوه‌ها و تکنیک‌های مشاوره روانشناسی آنلاین کسب کنند. این شرایط شامل آموزش رسمی (دوره‌های کالج یا دانشگاه)، آموزش غیررسمی (کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها) و نظارت بالینی (حضوری یا آنلاین) می‌باشند.

• درمانگران آنلاین باید درک کاملی از تکنولوژی داشته باشند که شامل هر دوی نحوه استفاده از ابزارهای لازم برای ارائه روان‌درمانی آنلاین و همچنین تضمین امنیت و محرمانه بودن اطلاعات بیمار می‌باشد.

 

 

آیا فعالیت متخصص مشاوره روانشناسی آنلاین شما اخلاقی است؟

 

درمانگرهای آنلاین و حضوری از دستورالعمل‌های اخلاقی تبعیت می‌کنند که توسط سازمان‌های بزرگ روانشناختی و سازمان‌های صادرکننده مجوز تعیین شده‌اند. در ادامه این مطلب برخی از قوانین کلی در این زمینه ارائه می‌شود:

– درمانگر آنلاین باید از محرمانه بودن و سوابق جلسات شما محافظت کند.

 

– یک درمانگر آنلاین می‌تواند تنها در محدوده یک رابطه درمانی با شما ارتباط برقرار کند، نه در یک رابطه شخصی یا جنسی

– یک درمانگر آنلاین نمی‌تواند اعتبارنامه، خدمات یا هزینه خود را اشتباه عنوان کند.

– یک درمانگر آنلاین نمی‌تواند درباره فرآیند درمان، ادعاهای دروغین یا گمراه‌کننده داشته باشد.

 مشاوره روانشناسی آنلاین - راههای مشاوره روانشناسی آنلاین - دکتر آل یاسین

 

محرمانه نگه داشتن فرآیند مشاوره روانشناسی آنلاین

 

احتمالا پیوستن به یک شبکه درمان با تکنولوژی امنیتی پیشرفته محتویات جلسات شما را امن نگه می‌دارد.

اقدامات امنیتی هم وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید:

– اگر از رایانه محل کار و یا کتابخانه استفاده می‌‌کنید، همیشه از اکانت خود خارج شوید.

– در صورت امکان از یک رایانه شخصی استفاده کنید.

– اطمینان حاصل کنید که فرم‌های پرداخت امن هستند.

– برای دستگاه خود رمز عبور داشته باشید.

– از رمز عبور خود محافظت کنید و فقط برای درمان از رمز عبور جدید استفاده کنید.

– کامپیوتر خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

– اطمینان حاصل کنید که هنگام انجام جلسات چت ویدئویی در یک محیط عاری از ضبط صدا قرار دارید و از هدفون استفاده می‌کنید.

 

 

آیا متخصصان مشاوره روانشناسی آنلاین مجوز دارند؟

 

تمام درمانگرهای آنلاین مجوز دارند، اما همه افرادی که خود را “درمانگرهای آنلاین” نامیده‌اند، مجوز ندارند. مراقب سایت‌هایی که “مشاوره روانشناسی آنلاین رایگان” ارائه می‌دهند باشید. در اینجا چند روش برای تأیید صحت این مراکز ارائه می‌شود:

– اکثر شبکه‌های درمانی آنلاین شماره مجوز درمانگر را نمایش می‌دهند و یا در صورت درخواست شما ارائه می‌دهند.

– نام اکثر متخصصان مشاوره روانشناسی آنلاین یا درمانگران که بیماران خصوصی و آنلاین پذیرش می‌کنند در یکی از این سایت‌های معتبر پزشکی هر کشور لیست شده است.

– می‌توانید از متخصص خود بخواهید به شما کمک کند معنای مجوز او را بفهمید و نحوه تایید آن را یاد بگیرید. نگران نباشید، ناراحت نمی‌شوند. درمانگران حقیقی درک می‌کنند که بیماران بیمار نیاز به محافظت از امنیت فردی خود دارند.

 

 

آیا می‌توان هم در مطب و هم به صورت آنلاین با درمانگر ارتباط داشت؟

 

بله درمانگران زیادی وجود دارند که مراجعه‌کنندگان خود را هم به صورت شخصی و هم آنلاین ویزیت می‌کنند. آنها اغلب در ابتدا با ملاقات با بیمار در دفتر خود شروع می‌کنند، سپس این ملاقات را به یک رویکرد تلفیقی تغییر می‌دهند که باعث می‌شود درمان راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر باشد. دلایل رایج برای تکمیل درمان از طریق جلسات آنلاین عبارتند از: مشکلات ترافیک، آب و هوا، برنامه‌های سخت کاری

 مشاوره روانشناسی آنلاین - راههای مشاوره روانشناسی آنلاین - دکتر آل یاسین

 

آیا درمان از طریق اینترنت امن است و از حریم خصوصی من محافظت خواهد شد؟

 

اگر از طریق یک سایت معتبر یا شبکه درمانی با درمانگر آنلاینی خود ارتباط برقرار کنید، تضمین امنیت بیشتری خواهید داشت. متخصصان خاص درمان آنلاین، اطلاعات شما را محرمانه نگه خواهند داشت، اما ممکن است نیاز باشد به خدماتی با امنیت کمتر تکیه کنند. در کل، تامین سیستم امنیتی آنلاین پیشرفته با معیارهای امنیتی همراه با لایه‌های اضافی حفاظت از رمز عبور برای شرکت آسان‌تر است.

قوانین اخلاقی ملزم می‌کند پزشکان دارای مجوز حریم خصوصی شما را حفظ کنند. به استثنای چندین موقعیت نادر (مانند بیمارانی که در معرض خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران هستند)، محتوای مکالمات شما را در دسترس دیگران قرار نخواهند داد.

 

نتیجه‌گیری

 

مشاوره روانشناسی آنلاین، روشی جدید برای دریافت خدمات ارزشمند به شیوه‌ای متفاوت است. روشی که به نیازها و ترجیحات مردم به شیوه بهتر پاسخ می‌دهد و نتیجه طبیعی فن‌آوری پیشرفته برای خواسته‌ها و نیازهای ما می‌باشد.

مطابق با آمارهای جهانی، یک نفر از هر پنج نفر با بیماری روانی دست و پنجه نرم می‌کند، اما تنها یک سوم از این افراد به دنبال درمان روانشناسی هستند. در نتیجه افرادی هم هستند که می‌توانند از درمان بهره‌مند شوند، اما فکر می‌کنند به درمان نیاز ندارند، چون استفاده از این خدمات از لحاظ اجتماعی مناسب نیست. مشاوره روانشناسی آنلاین نوعی کمک به این افراد است تا درمان موردنظر خود را پیدا کنند.

موضوعات روانشناسی

هوکات، کلینیک روانشناسی که خدمات خود را به صورت آنلاین در فضایی امن و پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد.

روانشناسان و متخصصین حرفه ای ما با سال ها تجربه در این مجموعه در تلاش هستند تا بتوانند خدمات مناسبی برای شما فراهم آوردند.

به بالای صفحه بردن