6 دلیل استرس خانواده و آنچه می توانید در مورد آنها انجام دهید.

دراین زمینه از متخصصین در مشاوره خانواده درمانی در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر جهان بهره مند شوید.

توسط Corrina Horne | به روز شده در 8 ژوئیه 2022
بررسی پزشکی توسط Lauren Guilbeault، LMHC
وقتی مردم می گویند که روابط دشوار است، فقط در مورد روابط عاشقانه صحبت نمی کنند. زندگی پر استرس است، و این می تواند بر بخش های مختلفی از زندگی شما تأثیر بگذارد. یکی از این حوزه ها در خانواده شماست. روابط خانوادگی چالش‌های مختلفی را به همراه دارد زیرا افراد متعددی در آن نقش دارند. دلایل مختلفی برای استرس خانواده وجود دارد و به راحتی می تواند شما را خسته کند. اما، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به حل شدن آنها انجام دهید.

علل شایع استرس خانواده

اینها برخی از شایع ترین علل استرس خانوادگی است که بسیاری از خانواده ها با آن مواجه هستند.

1.استرس مالی
این یک علت رایج استرس برای افراد و خانواده ها است. وقتی در یک خانواده هستید، افراد دیگری غیر از خودتان دارید که نگران توانایی تامین آنها هستید. وقتی بچه دار می شوید، این می تواند استرس را حتی بیشتر کند. نه تنها باید بتوانید منابع مالی لازم را داشته باشید تا به آنها نیازهای ضروری مانند غذا، سرپناه و سلامتی بدهید، بلکه چیزهایی نیز وجود دارد که می خواهید بتوانید آنها را به دست آورید. ممکن است بخواهید به تعطیلات خانوادگی بروید یا فرزندان خود را وارد ورزش یا فعالیت های فوق برنامه کنید. ممکن است ترجیح دهید زمانی که فرزندانتان کوچک هستند، یکی از والدین در خانه بماند، اما آنقدر توانایی مالی ندارید که بتوانید این کار را انجام دهید. یا ممکن است شما یک والد مجرد باشید که سعی می کنید مخارج زندگی خود را تامین کنید. این می تواند باعث استرس زیادی شود زیرا شما سخت کار می کنید تا آنها را تامین کنید.

2. مشکلات رابطه
ازدواج سخت است و همانطور که یک رابطه پیشرفت می کند و سطوح جدیدی از مشکلات را اضافه می کند، کودکان به این موقعیت نیز اضافه می شوند. برای مثال، زمانی که ساعت های روز پر می شوند، زوج ها به راحتی ارتباط خود را با یکدیگر از دست می دهند. آنها هیچوقت با یکدیگر تنها نمی شوند و فراموش می کنند که چرا از ابتدا می خواستند با یکدیگر باشند. زوج ها همچنین ممکن است در مورد نحوه مدیریت مالی خود یا شیوه فرزندپروری که استفاده می کنند با مشکل مواجه شوند. روابط از دو نفر تشکیل شده است که نظرات متفاوتی در مورد چیزها دارند و همیشه با هم موافق نیستند. وقتی مجبورید با هم خانواده ای را اداره کنید، مهم است که بتوانید از این تفاوت ها عبور کنید و راهی برای حرکت به جلو ایجاد کنید. اما، این بدان معنا نیست که این راه استرس زیادی ندارد.
اگر والدین تصمیم به جدایی بگیرند، این می تواند استرس بیشتری را هم برای والدین و هم برای فرزندان به خانواده اضافه کند. این یک زمان استرس زا برای یادگیری نحوه برخورد در یک موقعیت جدید خواهد بود و برای همه افراد درگیر استرس زا خواهد بود.

3. مشکلات سلامتی
اگر فردی در خانواده مشکلات سلامتی داشته باشد، این می تواند استرس را به کل خانواده اضافه کند. این می تواند کار را برای والدین دشوار کند زیرا فرزند آنها بیمار است یا اینکه آنها برای مراقبت از یک کودک بیمار کمک نیاز دارند، که می تواند استرس مالی را نیز به خانواده اضافه کند. استرس می تواند افزایش یابد زیرا خانواده مجبور است سطح جدیدی از شرایط را برای ادامه فعالیت پیدا کند. بیماری می تواند برنامه هایی را که از قبل تعیین شده اند، ویران کند و می تواند همه را مجبور کند که خود را با آن تطبیق دهند. این زمان نه تنها برای فرد بیمار بلکه برای کل خانواده سخت است زیرا آنها یاد می گیرند که چگونه طبق شرایط جدید خود عمل کنند.

4. مرگ
مرگ در خانواده باعث ایجاد استرس زیادی می شود. غلبه بر غم و اندوه فرآیندی دشوار است و همه افراد خانواده به طور همزمان یا یکسان از آن عبور نمی کنند. این می تواند صحبت کردن و آرامش دادن به یکدیگر را برای افراد دشوار کند. مرگ یکی از والدین نیز می‌تواند باعث شود والد دیگر مجبور شود تکه‌های خانواده را بردارند و همه را کنار هم نگه دارند. آنها باید یاد بگیرند که چگونه هر دو نقش والد را ایفا کنند. یا اگر عضوی از خانواده که درگذشته است، فردی بود که همه را کنار هم نگه می داشت، برای اعضا دشوار خواهد بود که بفهمند چگونه به پویایی خانواده ادامه دهند. این چیزی نیست که بتوانید به سرعت از آن عبور کنید. شما باید اول هر تعطیلات، تولدها و دیگر رویدادهای خاص را پشت سر بگذارید تا بیاموزید زندگی اکنون بدون آن شخص چگونه است.


آیا مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد خانواده ای آرام و شاد کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


5. جا به جا شدن
وقتی یک خانواده جابه جا می شود، می تواند استرس زیادی را ایجاد کند. برخی از اعضا ممکن است از این جا به جایی هیجان زده باشند، در حالی که برخی دیگر ناراضی هستند. هنگام آماده شدن برای حرکت کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، به این معنی که همه می بینند که روال عادی زندگیشان مختل شده است. برخورد با این امر برای مردم می تواند دشوار باشد. نقل مکان به شهر یا ایالت دیگر نیز می تواند استرس طولانی مدتی را بر کل خانواده وارد کند. هر فرد باید دوستان و ارتباطات جدیدی پیدا کند. ممکن است مشاغل و مدارس جدیدی برای رفتن وجود داشته باشد. آب و هوا و فرهنگ می تواند متفاوت باشد.
زمان بسیار خوبی برای برقراری ارتباط نزدیک با خانواده است، اما استرس ناشی از نقل مکان می تواند افراد را با خلق و خوی پایین و بسیاری از احساسات متفاوت مواجه کند.

6. اضافه کردن یک عضو جدید به خانواده
افزودن فرزندی جدید به خانواده هیجان انگیز است، چه نوزاد تازه متولد شده باشد یا فرزند بزرگتر. اما، همه افراد خانواده این احساس را ندارند. اگر در حال حاضر بچه دارید، آنها ممکن است احساسات رقابت خواهر و برادری و حسادت را تجربه کنند. این می تواند استرس را به خانواده اضافه کند زیرا کودکان نقش های جدید خود را یاد می گیرند و والدین یاد می گیرند که چگونه با یک فرزند جدید در خانواده سازگار شوند. اگر نوزاد دارید، می‌تواند بر استرس شما بیفزاید، زیرا ممکن است به اندازه‌ای که نیاز دارید نخوابید، که می‌تواند بسیاری از کارها را دشوار کند.

دلایل دیگری هم برای استرس وجود دارد.

این مثال ها باعث استرس خانواده یا فقط نمونه هایی از رایج ترین موقعیت ها بودند. این به هیچ وجه یک لیست جامع نیست. اگر خانواده شما در حال مبارزه هستند و دلیل دارد که در اینجا ذکر نشده است، به این معنی نیست که شما در مبارزه خود تنها هستید.

آنچه می توانید با استرس خانواده انجام دهید.

لازم نیست اجازه دهید شرایطی که باعث استرس خانواده شما می شود همچنان به شما آسیب برساند. پرداختن به استرسی که با آن روبرو هستید بسیار مهم است، زیرا رها کردن آن به همان شکلی که هست می‌تواند منجر به استرس اضافی، از جمله حملات قلبی شود. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید و می تواند کمک کند:

با یک درمانگر صحبت کنید.
اگر استرس زیادی دارید که با آن دست و پنجه نرم می کنید، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید صحبت با یک درمانگر است. برخی از درمانگران خانواده به طور همزمان با تمام خانواده شما ملاقات خواهند کرد. اما، اگر نمی‌خواهید این مسیر را طی کنید، صحبت کردن با یک درمانگر به تنهایی می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که برای تعیین بهترین راه برای از بین بردن استرس از خانواده خود به آن نیاز دارید. فکر نکنید که باید به تنهایی با استرس خانواده خود کنار بیایید. صحبت کردن با یک درمانگر باتجربه می تواند کمک زیادی به خانواده شما برای مقابله با استرس کند.


آیا مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد خانواده ای آرام و شاد کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


درباره آن با هم صحبت کنید.
اگر خانواده شما تحت استرس زیادی هستند، غیرمعمول نیست که بخواهید از صحبت کردن در مورد آن اجتناب کنید، به خصوص اگر درگیری را دوست ندارید. با این حال، قرار دادن کل خانواده در یک وضعیت آرامش بخش می تواند کمک زیادی به کاهش استرس در موقعیت کند. اگر قرار است تغییراتی در خانواده شما ایجاد شود، یا اگر برنامه شما نیاز به تنظیم دارد، مهم است که همه در اتفاق نظر باهم باشند. گفت‌وگوهای خانوادگی می‌تواند به همه فرصتی بدهد تا نگرانی‌های خود را بیان کنند و به سؤالات پاسخ دهند. این می تواند یک راه خوب برای افزایش امنیت در خانواده باشد، بنابراین هیچ کس فکر نمی کند که اسرار پنهانی وجود دارد. همچنین این یک راه خوب برای پی بردن به این است که سایر اعضای خانواده می توانند به یکدیگر کمک کنند و بتوانند از یکدیگر حمایت کنند. با این حال، مهم است که وقتی با هم صحبت می کنید، قوانین و مرزهایی برای سالم نگه داشتن ارتباط تعیین شده باشد. شما نمی خواهید این گفتگوها زمانی باشد که به دعوا، فریاد و مشاجره ختم شود.
اول روی خودت تمرکز کن.
شما نمی توانید نحوه رفتار، اعمال و واکنش دیگران را در خانواده خود کنترل کنید. اما شما می توانید پاسخ های خود را انتخاب کنید. به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید ابتدا روی خودتان تمرکز کنید. اگر بچه دارید، مهم است که الگوی خوبی برای آنها باشید.

یافتن چیزهایی که خانواده با هم از آنها لذت می برد.
گذراندن زمان مثبت با یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا بر استرس غلبه کنید. فقط به این دلیل که در آن زمان در شرایط سختی هستید به این معنی نیست که نمی توانید از گذراندن وقت با هم لذت ببرید. این می تواند به سادگی تماشای یک فیلم با هم، رفتن به تعطیلات با هم یا انجام یک بازی در حیاط خلوت باشد. به دنبال راه هایی برای صرف وقت برای انجام کارهایی باشید که همه بتوانند در آن شرکت کنند.
استرس خانواده کاملا طبیعی است. احساس نکنید که خانواده شما در مبارزه تنها هستند. اما، به خودتان اجازه ندهید که در این وضعیت بمانید. به دنبال راه هایی باشید که بتوانید وضعیت خود را بهبود بخشید و با یک درمانگر صحبت کنید تا راهبردهای مقابله با استرس را با هم بیاموزید.

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

به بالای صفحه بردن