اشتراک گذاری:

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج: مشاوره قبل از ازدواج چیست و چرا باید آن را انجام دهید؟

تعریف دقیق مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره ای است که به زوج ها کمک می کند برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به کسب اطمینان از این که شما و همسرتان رابطه ای سالم و قوی خواهید داشت، کمک کرده و به شما و همسرتان، شانس بیشتری در برخورداری از یک ازدواج رضایت بخش و باثبات بدهد. به علاوه، مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوج ها کمک کند که نقاط ضعف رابطه خود را، که امکان بالقوه منتهی شدن آنها به مشکلات، و یا حتی شکست ازدواج وجود دارد، شناسایی نمایند. کلینیک مایو موضوعات زیر را به عنوان کانون توجه مشاوره قبل از ازدواج فهرست می کند. این موضوعات می‌توانند به شما کمک کنند که تصور کنید در صورتی که تصمیم به کسب آمادگی از طریق مشاوره قبل از ازدواج بگیرید، انتظار چه چیزی را می توانید داشته باشید:

• امور مالی

• ارتباطات

• باورها و ارزش‌ها

• نقش های ازدواج

• عشق، صمیمیت، رابطه جنسی

• کودکان و والدین

• روابط خانوادگی

• تصمیم‌گیری

• برخورد با عصبانیت

• گذراندن اوقاتی باکیفیت با یکدیگر

 

مشاوره قبل از ازدواج اغلب توسط افراد حرفه ای، و طی تنها چند جلسه کوتاه ارائه می شود، و ممکن است زوج ها را تشویق کند که انواع فعالیت ها و تمرین ها را (هم در کنار یکدیگر، و هم به صورت جداگانه) انجام دهند تا بتوانند از کارکردی که در کنار هم دارند و نیز، سطح سازگاری خود، هم در رابطه کنونی و هم در ازدواج آتی، آگاهی پیدا کنند. این تمرین ها ممکن است شامل این موارد باشد: تست نوشتاری یا یک پرسشنامه (که ما در بخش آینده این مقاله به آن خواهیم پرداخت)؛ اجرای موقعیت‌هایی بالقوه ای که زوج-ها ممکن است در ازدواج خود با آن روبرو شوند یا پاسخ به آن موقعیت ها (مثلاً این که چگونه به بیکارشدن همسر خود واکنش نشان دهند)؛ تعیین اهداف و تصمیمات ازدواج؛ پرداختن به مسائلی که زوج ها در گذشته از آن اجتناب کرده اند؛ و شناسایی علل بالقوه در تنش های آینده پس از ازدواج.

 

 

برخی آمارهای مربوط به مشاوره قبل از ازدواج

 

با آن که مشاوره قبل از ازدواج چیزی نیست که زوج های بسیاری به صراحت، در مورد آن صحبت کنند، اما آمارهای جهانی در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد این مشاوره به، زوج ها در داشتن یک ازدواج موفق کمک می کند.

– زوج هایی که قبل از ازدواج خود از مشاوره استفاده کرده‌اند، در مقایسه با افراد دیگر، به نسبت ۳۰ درصد ازدواج موفق تری داشتند.

– ۴۴ درصد از زوج هایی که امروزه ازدواج می کنند، با مشاوره قبل از ازدواج موافقت می کنند.

– متوسط زمانی که زوج ها قبل از ازدواج صرف مشاوره می کنند: ۸ ساعت

 

آنچه این آمارها نشان می دهند، این است که کسب مشاوره قبل از ازدواج از یک فرد حرفه‌ای، حتی در مدت زمانی محدود، می تواند در نتیجه یک ازدواج، تفاوت ایجاد کند.

 مشاوره قبل از ازدواج - دلایل نیاز به مشاوره قبل از ازدواج - دکتر آل یاسین

 

 

تکنیک های متفاوت مشاوره قبل از ازدواج

 

انواع متفاوتی از مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد که می توانید در آنها مشارکت کنید. انتخاب نوع مناسب مشاوره حرفه ای برای شما و شریک زندگیتان می تواند تا حد زیادی تاثیر و فایده ای را که می توانید از این تجربه ببرید، افزایش دهد.

مشاوره مذهبی قبل از ازدواج: بسیاری از موسسات مذهبی از زوج ها می خواهند تا قبل از انجام مراسم ازدواج، در نوعی از مشاوره شرکت کنند که ببینند آیا با معیارهای مذهبی یکدیگر مطابقت دارند یا خیر. انجام مشاوره در این زمینه به ویژه در مواردی که اختلاف‌هایی در سطح مذهبی خانواده‌های طرفین وجود دارد، بسیار سودمند است.

مشاوره حرفه ای چهره به چهره: این نوع از مشاوره، احتمالا سنتی ترین شیوه مشاوره قبل از ازدواج است. ملاقات با یک مشاور حرفه ای، راهی فوق العاده برای این است که اطمینان حاصل کنید که مشاوره دقیقا با رابطه شما سازگار است. این بدان معنی است که شما می توانید مسائل یا چالش هایی را که از نظر شما پتانسیل ایجاد مشکلات آینده را دارند، و یا آن قدر مهم هستند که مایلید قبل از ازدواج به آنها بپردازید، مهار کنید. به علاوه، هنگامی که شما با یک مشاور حرفه ای ملاقات می کنید، نسبت به محرمانه-بودن جلسات، اطمینان کامل خواهید داشت.

آزمون های سازگاری و پرسشنامه ها: آزمون های سازگاری که اغلب همراه با انواع دیگر مشاوره قبل از ازدواج ارائه می‌شوند (با آن که ممکن است ترسناک به نظر برسند)، تنها شامل محاسباتی هستند که به منظور یافتن حیطه هایی که شما و همسرتان در آنها از پایه ارتباط و احترام قوی برخوردار هستید و نیز، شناسایی اموری که ممکن است نیازمند بازنگری و گذراندن زمان بیشتر برای موشکافی باشند، طراحی شده اند. این سنجش، همچون یک آزمون قبولی یا ردشدن نیست که در صورت عدم کسب نمره کامل در زمینه سازگاری، شما و همسر آینده تان را ناامید کند. بلکه به احتمال زیاد، با کسب اطمینان از این که در حال پرداختن به اموری هستید که توجه به آنها ضروری تر است، خواهید دید که این آزمون ها به عنوان منبعی برای کمک به تسهیل مشاوره حرفه ای به کار می روند.

این آزمون ها عموما، شامل پرسش هایی است که شما و همسر آینده تان به طور جداگانه، به آنها پاسخ خواهید داد (که اغلب ممکن است به صورت سوالات دارای گزینه های “هرگز، بعضی وقت ها، همیشه” و یا مشابه آن باشد). سپس، با توجه به نتایج، تشکیل جلسه می دهید تا ببینید در زمینه سازگاری، در چه حیطه‌هایی نیازمند کار بیشتر هستید. اگر مایلید که در زمینه نوع موضوعات یا سوالاتی که ممکن است در این گونه پرسشنامه های قبل از ازدواج با آنها روبه رو شوید، کسب اطلاع کنید، نمونه های بسیاری به صورت آنلاین موجود است. جستجوی ساده “پرسشنامه قبل از ازدواج”، نتایج زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. فقط توجه داشته باشید که نسخه های متفاوتی وجود دارد و به احتمال زیاد نخواهید توانست دقیقا همان موردی را که برای شما مناسب است، پیدا کنید.

دوره های گروهی و بحث: با آن که معمولا زوج ها جهت آمادگی برای ازدواج تنها به مشاوره گروهی تکیه نمی کنند، اما در مشاوره ها و بحث های گروهی گسترده تر (هم با حضور زوج های نامزدشده و هم زوج های متاهل)، آشنایی با دیدگاه ها و نقطه نظرات متنوع، می تواند مفید باشد. ممکن است برای حل و فصل تضادها، شما و همسرتان استراتژی های جدیدی پیدا کنید که قبلا اطلاعی از آنها نداشتید. همچنین، ممکن است با آگاهی از این که شما تنها فردی نیستید که درگیر یک مسئله بخصوص هستید، آسودگی پیدا کنید.

دوره های آنلاین مشاوره قبل از ازدواج: اگر شما و همسرتان ترجیح می دهید که تجربه خصوصی تری داشته باشید، دوره هایی جهت مشاوره آنلاین وجود دارد که می توانید در آنها شرکت کنید. دوره های آنلاین معمولا بیش از یک نیم روز زمان نمی‌برند و گفتگو با شما و همسرتان را تسهیل می‌کنند. این دوره-ها، اطلاعات کاملی در مورد این که باید در ازدواجتان انتظار چه تضادهای بالقوه ای را داشته باشید، و چگونه به نحو مثبتی به آنها پاسخ دهید، ارائه می کنند.

 

 

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

 

یکی از مزایای مشخص مشاوره قبل از ازدواج این است که شما و همسرتان در حال برداشتن گام هایی برای کسب اطمینان از ثبات و موفقیت ازدواج خود هستید، و نیز، این که جهت مقابله با مسائلی که پیش خواهد آمد، مجهز به مهارت‌های لازم خواهید بود. هرچند، نگاهی دقیق تر به مزایای مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند که تصمیم بگیرید آیا مشاوره حرفه ای برای شما و همسر آینده تان مناسب است یا خیر.

 

ایجاد اهداف و تصمیمات مشترک برای ازدواج شما

 

ممکن است شما و همسر آینده تان برداشت متفاوتی از معنای یک ازدواج موفق و شاد داشته باشید. بحث قبل از ازدواج در خصوص این که هر دوی شما امیدوار هستید که از ازدواج خود، چه چیز بدست آورید، می تواند به شما در تعیین اهداف و قاعده‌هایی که دربردارنده خواسته های هر دوی شما است، کمک کند، و در جهت رسیدن به آنچه هر دوی شما به آن باور دارید، به شما هدف های مشترکی بدهد.

 مشاوره قبل از ازدواج - دلایل نیاز به مشاوره قبل از ازدواج - دکتر آل یاسین

 

سبک های ارتباطی را درک کنید، خود را با آنها وفق دهید، و آنها را تقویت کنید

 

این عبارات بسیار دهان پرکن هستند، اما عصاره آنها این است که شما و همسرتان، به درک بهتری از نقاط قوت و ضعف سبک ارتباطی خود و همسرتان دست خواهید یافت، و نحوه سازگاری با آنها را درک خواهیدکرد، تا بتوانید اطمینان یابید که در صورت بروز مشکلات بالقوه، به جای چشم پوشی از آنها یا بحث و جدل بی حاصل در مورد آنها (بدون اطلاع از نحوه فیصله دادن به مشکل)، با موفقیت در مورد آنها گفتگو کنید.

پرداختن به تضادهای بالقوه، قبل از آن که تبدیل به مشکل شوند: آیا می دانید که در پس اندازکردن پول مشکل دارید و این مسئله سبب عصبانیت همسرتان می شود؟ مشاوره قبل از ازدواج به شما فرصت می دهد تا قبل از آن که بگویید “انجامش می دهم”، مسائلی از این دست و دیگر مسائل را آزادانه مطرح کنید. زوج ها اغلب از صحبت کردن در مورد مسائل خود خودداری می کنند، و ترجیح می دهند تصور کنند که درخشش زندگی اوایل ازدواج، آن مشکلات را ناپدید خواهدکرد. این دقیقا، برخلاف آماده شدن برای یک ازدواج موفق است. در عوض، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد تا اکنون به این مسائل بپردازید، و درک کنید که نیازی نیست اختلاف‌های شما به مشکلات بزرگ تری منتهی شود.

 مشاوره قبل از ازدواج - دلایل نیاز به مشاوره قبل از ازدواج - دکتر آل یاسین

 

رهایی از اضطراب ازدواج

 

برای برخی از افراد، فارغ از این که چه مقدار همسرشان را دوست دارند، تصور یک تعهد مادام العمر می تواند اضطراب ایجاد کند. اگر شما یا همسر آینده تان با این نوع از اضطراب و هیجان روبه رو هستید، مشاوره قبل از ازدواج می تواند گزینه فوق العاده ای برای شما باشد. شما می توانید با دلایل احتمالی وجود این اضطراب روبه رو شوید و به رفع آنها بپردازید تا هر دوی شما بیش از پیش اطمینان پیدا کنید که ازدواج در رابطه شما، یک گام مثبت است.

موضوعات روانشناسی

هوکات، کلینیک روانشناسی که خدمات خود را به صورت آنلاین در فضایی امن و پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد.

روانشناسان و متخصصین حرفه ای ما با سال ها تجربه در این مجموعه در تلاش هستند تا بتوانند خدمات مناسبی برای شما فراهم آوردند.

به بالای صفحه بردن