طلاق و بحران‌های خانوادگی چه تأثیری بر روی فرزندان می گذارد؟

دراین زمینه از متخصصین در مشاوره خانواده درمانی در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر جهان بهره مند شوید.

با فروپاشی یک ازدواج، برخی والدین از خود سوال هایی می پرسند، مثلاً این که “آیا ما باید به خاطر بچه ها، با هم بمانیم؟” برخی دیگر هم در نهایت متوجه می شوند که طلاق، تنها انتخاب آنهاست. در حالی که ممکن است همه والدین نگرانی‌هایی در ذهن خود داشته باشند (از آینده وضعیت معیشتی گرفته تا ابهام در تشریفات دادگاهی برای سرپرستی فرزند)، اما شاید بیشترین نگرانی آنها این باشد که فرزندانشان چگونه با طلاق روبه رو خواهند شد.

تاثیرات روانی طلاق بر فرزندان چیست؟

روانشناسان می گویند این تأثیرات، به عوامل مختلفی بستگی دارد. با آنکه طلاق برای تمام کودکان با استرس همراه است، اما برخی کودکان سریع تر از دیگران با آن کنار می آیند. خبر خوب این است که والدین می‌توانند گام هایی برای کاهش تاثیرات روانی طلاق بر کودکان خود بردارند. چند استراتژی حمایت گرانه از سوی والدین می‌تواند در کمک به کودکان برای تطبیق دادن خود با تغییرات ناشی از طلاق، تاثیر فراوانی داشته باشد.

اولین سال پس از طلاق، سخت ترین سال است.

در چند دهه اخیر، نرخ طلاق در سراسر جهان افزایش یافته است. تخمین زده می‌شود که ۴۸ درصد از کودکان آمریکایی و بریتانیایی تا رسیدن به سن ۱۶ سالگی، در خانواده های تک والدی زندگی می کنند، و والدین آنها طلاق گرفته اند. همان طور که ممکن است انتظار داشته باشید، پژوهش نشان داده است که کودکان در طول سال اول یا دوم پس از طلاق، بیشتر با مشکل مواجه هستند. احتمال می‌رود که کودکان، تنش عصبی، خشم، هیجان و ناباوری را تجربه کنند. اما به نظر می رسد بسیاری از کودکان، به وضعیت عادی قبلی برمی‌گردند. آنها به تغییرات صورت گرفته در روال زندگی روزانه خود عادت می‌کنند، و با شرایط زندگی خود کنار می آیند. با این وجود، به نظر می رسد برخی کودکان، دیگر هرگز به وضعیت نرمال بر نمی گردند. این درصد کم از کودکان، ممکن است پس از طلاق والدینشان مشکلاتی مداوم را تجربه نمایند، که حتی ممکن است در تمام مدت عمر آن‌ها ادامه یابد.

تأثیر طلاق بر فرزندان از دیدگاه عاطفی

طلاق سبب ایجاد بحران عاطفی برای تمام خانواده می‌شود، اما برای کودکان می تواند کاملاً ترسناک، سردرگم کننده، و ناامیدکننده باشد. کودکان کم سن وسال، اغلب در تقلا هستند تا درک کنند که چرا باید در رفت و آمد بین دو خانه مختلف باشند. آنها ممکن است نگران شوند که اگر والدینشان می‌توانند همدیگر دوست نداشته باشند، ممکن است روزی بیاید که دیگر فرزند خود را نیز دوست نداشته باشند. کودکان دبستانی ممکن است این نگرانی را داشته باشند که طلاق تقصیر آنها بوده است. آنها ممکن است ترس داشته باشند که رفتار آنها بد بوده است، و یا تصورکنند که کار اشتباهی انجام داده اند. نوجوانان ممکن است در مورد یک طلاق و تغییرات ناشی از آن، بسیار خشمگین شوند، و چه بسا یکی از والدین خود را به دلیل از هم پاشیدن ازدواج سرزنش کنند، و یا به دلیل بحران پدیدآمده در خانواده، از یکی از والدین یا هر دوی آنها متنفر شوند.

رویدادهای پراسترس همراه با طلاق

طلاق معمولا به این معناست که کودکان تماس روزانه با یکی از والدین (اغلب پدر) را از دست می‌دهند. کاهش تماس، پیوند والد-فرزند را کاهش می دهد، و روان شناسان متوجه شده اند که بسیاری از کودکان پس از طلاق، احساس نزدیکی کمتری به پدران خود دارند. طلاق همچنین بر رابطه یک کودک با قیم خود (که اغلب، مادر است) تاثیر می گذارد. خانواده تک والدی دارای سطح بالاتری از استرس است. تحقیقات نشان می دهد که اغلب پس از طلاق، مادران حمایت و عواطف کمتری در قبال فرزند نشان می دهند.

ازدواج مجدد و سازگاری فرزندان

در بسیاری از کشورهای دنیا، بیشتر والدین در بازه چهار تا پنج سال پس از طلاق، مجددا ازدواج می کنند. این بدان معناست که بسیاری از کودکان، شاهد تغییر مجدد در شرایط خانوادگی خود هستند. اضافه شدن یک پدرخوانده یا مادرخوانده (و احتمالا، چند خواهر یا برادرخوانده) نیاز به یک سازگاری بزرگ دیگر با شرایط دارد. و اغلب، اتفاق می افتد که هر دوی والدین مجددا ازدواج می کنند، که این به معنای تغییرات فراوان برای کودکان است. میزان شکست در ازدواج های دوم، حتی نسبت به ازدواج‌های اول بالاتر است. بنابراین، در طول سال‌ها، بسیاری از کودکان شاهد چندین جدایی و طلاق هستند.


آیا مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد خانواده ای آرام و شاد کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


طلاق ممکن است مشکلات روانی را افزایش دهد.

طلاق می تواند مشکلات روانی را در کودکان و نوجوانان افزایش دهد. صرف نظر از سنت و فرهنگ، پژوهش ها نشان می دهد که کودکان والدینی که از یکدیگر طلاق گرفته اند، مشکلات روانی فزاینده ای را تجربه می‌کنند. طلاق ممکن است سبب بروز اختلال در سازگاری در فرزندان شود، که در عرض چند ماه بهبود می یابد. اما، تحقیقات همچنین نشان داده است که افزایش افسردگی و اضطراب، در فرزندان والدین طلاق گرفته بالاتر است.

طلاق ممکن است مشکلات رفتاری را افزایش دهد.

فرزندان متعلق به خانواده های طلاق، در مقایسه با کودکان خانواده‌هایی که هر دوی والدین در آن حاضر هستند، ممکن است مشکلات برون گرایانه بیشتری همچون اختلالات رفتاری، بزهکاری و تصمیمات آتی را تجربه کنند. ممکن است علاوه بر مشکلات فزاینده رفتاری، پس از طلاق والدین، کودکان تنش بیشتری با همسالان خود داشته باشند.

طلاق بر عملکرد تحصیلی فرزندان تأثیر می گذارد.

کودکان خانواده های طلاق، عملکرد تحصیلی خوبی ندارند. تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان در این خانواده ها، در آزمون‌های تحصیلی، نمره های پایین تری می گیرند. همچنین، طلاق والدین باعث می شود که نرخ فرار از مدرسه و ترک تحصیل در این کودکان زیاد باشد.

چه موقع باید به دنبال مشاوره روان شناسی برای فرزندتان باشید؟

طبیعی است که کودکان بلافاصله پس از جدایی والدین، با احساسات و رفتارهای دوگانه ای مواجه شوند. اما اگر مشکلات روحی یا رفتاری کودکتان ادامه پیدا کرد، به دنبال کمک روانشناسان باشید. در ابتدا با پزشک (متخصص اطفال) کودکتان مشورت کنید. نگرانی های خود را مطرح کنید، و بپرسید که آیا فرزندتان نیاز به کمک تخصصی روانشناسی دارد یا خیر. درمان روانشناختی می‌تواند به کودک شما در نظم دهی به احساسات و عواطف خود کمک کند. خانواده درمانی نیز ممکن است برای بهبود شرایط خانواده، توصیه شود

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

به بالای صفحه بردن