درمان افسردگی با گیاهان دارویی

دراین زمینه از متخصصین روانشناس و روانپزشک در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر جهان بهره مند شوید.

درمان‌های طبیعی یا به اصطلاح طب سنتی موضوعات پیچیده‌ای هستند که باید آنها را مورد بررسی قرار داد. زیرا این موارد به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. برخی این روش‌ها را قبول دارند و برخی دیگر اصلاً طب سنتی را روش درمانی نمی‌دانند. سازمان غذا و داروی آمریکا درمان سنتی و داروهای سنتی را به عنوان نوعی داروی تجویزی به رسمیت نمی‌شناسد. از سوی دیگر بسیاری از مردم به “پزشکی مدرن” مشکوک هستند و از سوی دیگر غول‌های داروسازی به دلیل علاقه زیادی به پول و شهرت، رفاه شما را کمتر در نظر می‌گیرند. اگر شما هم به تازگی دچار افسردگی شده‌اید و یا از افسردگی رنج می‌برید ممکن است با برخی از این مشکلات روبرو باشید و ندانید بهتر است از چه دارویی برای بهبود حالتان استفاده کنید. به عنوان مثال یکی از محبوب‌ترین مکمل‌هایی که مردم در دوران افسردگی به آن روی می‌آروند، خارمریم است. شما این مکمل سنتی را به راحتی می‌توانید از نزدیک‌ترین عطاری اطراف منزلتان تهیه کنید.

شاید تا به حال نام خار مریم را نشینده باشید و با خواندن آن در بالا کمی تعجب کرده‌ باشید. خارمریم گیاهی وحشی (علف وحشی) است که در قسمت‌هایی از اروپا و آسیا می‌روید. این گیاه را از مناطقی که می‌روید، کشت می‌کنند. گل‌های آن را از ساقه جدا کرده و سپس خشک می‌کنند و سپس گل خشک شده را به صورت کپسول بسته‌بندی می‌کنند. همچنین برخی دیگر روغن این گیاه را گرفته و روغن آن را می‌فروشند. برخی معتقدند که ترکیبات فعال در این گیاه باعث تسکین علائم افسردگی در فرد می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم شما را با مزایا و معایب استفاده از خارمریم آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. فراموش نکنید، قبل از اینکه از اطلاعات این مطلب بهره ببرید و قبل از تصمیم‌گیری و مصرف خارمریم حتماً با درمانگر یا مشاور خود مشورت کنید. زیرا استفاده کردن یا نکردن شما از این گیاه بستگی به برنامه درمان افسردگی شما دارد. پزشک یا متخصص سلامت روان شما به خوبی از وضعیت‌تان آگاه است به همین دلیل به بهترین شکل ممکن می‌تواند شما را راهنمایی کند.

مزایای استفاده از گیاه خارمریم:

چند بررسی بالینی نشان داده است که خارمریم می‌تواند به طور موثر علائم افسردگی خفیف را کاهش دهد. در این بررسی‌ها مشاهده شده است که این دارو به عنوان یک مکمل تاثیر دارویی دارد اما نه به صورت گسترده و وسیع. بسیاری از داروهای ضدافسردگی مدرن دارای عوارض متعددی هستند که یکی از آنها کاهش میل جنسی افراد است. اما براساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده گویا خار مریم برای درمان علائم افسردگی مفید است و دیگر این عوارض را به دنبال ندارد. پس می‌توان گفت اگر نگران کاهش میل جنسی هستید، می‌توانید برای کاهش علائم افسردگی از این گیاه وحشی استفاده کنید. کاهش میل جنسی یا فقدان کامل آن می‌تواند بر سلامت یک رابطه یا ازدواج نیز تأثیر منفی بگذارد.

به نظر می‌رسد افرادی که از خار مریم برای افسردگی استفاده می‌کنند، تمایل بیشتری به درمان دارند. حداقل یک کارآزمایی نشان داده است که افراد کمتری نسبت به استفاده از داروهای ضد افسردگی، درمان خود را در اواسط راه با استفاده از این ماده متوقف کردند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل عبارتند از: قیمت مناسب و مقروون به صرفه بودن این گیاه و همچنین عدم نیاز به بیمه.

نکته مهم: از آنجایی که اثربخشی درمان به پایبندی بیمار به درمان بستگی دارد، خارمریم قطعا می‌تواند برای درمان علائم افسردگی مؤثرتر باشد.

معایب استفاده از گیاه خارمریم:

همیشه فراموش نکنید، گاهی بدبین بودن نسبت به چیزی لازم و خوب است. هنوز رازهای زیادی پیرامون این روش درمانی برای مدیریت افسردگی وجود دارد و خوب است که این واقعیت را در ذهن خود نگه دارید. در حالی که برخی از آزمایشات بالینی بر روی خار مریم انجام شده است، تقریبا به اندازه کافی برای جامعه پزشکی برای رسیدن به یک اجماع کامل وجود نداشته است. همانطور که قبلا ذکر شد، سازمان غذا و دارو این را نوعی دارو نمی‌داند. به همین دلیل آنها به اندازه داروهای ضد افسردگی بالینی منابعی را برای تحقیق در مورد آن اختصاص نداده‌اند. در بررسی‌هایی که انجام شده است، نتایج همیشه به طور قطعی مشخص نبوده است. برخی از آزمایش‌ها سطح اثربخشی بالاتری را نسبت به داروهای ضد افسردگی گزارش می‌کنند. مطالعات دیگر نشان‌دهنده سطح اثربخشی کمتر این گیاه نسبت به داروهای ضد افسردگی است. نتایج مختلط این مطالعات مختلف نشان می‌دهد که هنوز این روش درمان مورد تایید نیست.

همانطور که گفته شد این گیاه پس از مصرف عوارض جانبی ندارد و این موضوع می‌تواند مثبت به نظر برسد، اما ممکن است به این سادگی نباشد. بدن ما در تلاش دائمی برای حفظ هموستاز یا تعادل است. عوارض جانبی این داروها این است که بدن را دچار مشکل می‌کنند زیرا ممکن است تعادل عادی بدن را بهم بزنند. خار مریم ممکن است با تامین چیزی که بدن شما فاقد آن است به افسردگی کمک کند. با این حال، اگر اینطور نباشد، فقدان عوارض جانبی ممکن است نشان دهد که این ماده چیزی بیش از یک دارونما نیست. اگر هیچ تغییر قابل توجهی در بدن شما به دلیل مصرف مکمل رخ ندهد، آیا دلیلی وجود دارد که فرض کنیم مصرف این دارو برای شما خوب است؟

علاوه بر این، فقدان کارآزمایی‌های بالینی به این معناست که نمی‌توانیم کاملاً از واکنش آن با سایر داروها مطمئن باشیم. اگر آن را در حین دریافت درمان برای سایر بیماری‌ها مانند سرطان مصرف کنید، نمی توان گفت که چگونه برنامه‎های درمانی مختلف تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به همین در برخی شرایط استفاده از این گیاه بسیار پرریسک است.

خطر استفاده از خارمریم:

همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم این گیاه دارای عوارض جانبی نیست اما این دلیل بر آن نیست که خطرناک هم نباشد. زیر ممکن است با داروی دیگر در بدن واکنش نشان دهد. کمبود منابع مورد مطالعه کار را برای ما سخت‌تر کرده است. این مکمل گیاهی را به هیچ عنوان نباید با داروهای ضد افسردگی مصرف کنید، زیرا عواقب آن می‌تواند فاجعه به بار بیاورد. ترکیبات موجود در بدن‌تان باعث افزایش سطح سروتونین مغز شما می‌شود که همین امر می‌تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد. همانطور که گفته شد، اگر می‌خواهید افسردگی خود را درمان کنید، بهتر است به جای هر امتحان کردن هر دو روش (خارمریم و داروهای ضدافسردگی) یکی را انتخاب کنید. انجام همزمان آنها نه تنها سرعت بهبودی شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه اثرات مثبتی که دارو یا گیاه دارد را خنثی خواهد کرد.


آیا مشاوره با متخصص بالینی می تواند به شما کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


گیاه خار مریم به طور کلی دارای عوارض کمتری نسبت به داروهای ضدافسردگی است اما این برای همه‌ی افراد صادق نیست. برخی افراد پس از استفاده خارمریم حملات بی‌خوابی، حالت تهوع و تحریک پوست را گزارش کرده‌اند. فراموش نکنید که بدن هر کسی با دیگر متفاوت است. اگر تنها برای عوارض کمتر این روش را جایگزین روش‌های دیگر درمان کردید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید زیرا ممکن است این گیاه وحشی برای شما نیز پرخطر و حتی عوارض جانبی داشته باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود قبل از مصرف حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

علاوه بر موارد بالا، برخی از افراد که این مکمل گیاهی را پس از مدتی مصرف قطع کرده‌اند، گویا علائم ترک را نیز تجربه کرده‌‌اند. علائم ترک در این افراد می‌تواند از حالت تهوع خفیف تا اضطراب ناتوان‌کننده متغیر باشند. مانند هر شکل دیگری از درمان دارویی، بهتر است به جای ترک سریع، به تدریج این دارو را کنار بگذارید. مهم ترین چیزی که باید به آن توجه داشت این است که خارمریم هرگز به عنوان روشی برای درمان افسردگی شدید مطرح نشده است. در بسیاری از بررسی‌های بالینی انجام ‌شده، اثرات آن تنها به افرادی که علائم خفیف دارند کمک می‌کند. اگر وضعیت شما تهدیدکننده است، به جای اینکه سعی کنید موضوع را به دست خود بگیرید و آن را حل کنید، باید با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید. تفاوت واقعاً می‌تواند مرگ و زندگی باشد.

اگر شما دارای علائم افسردگی اساسی هستید و به دنبال درمان هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم به طور کل مطالب این مقاله را از ذهن خود دور بریزید و سریعاً به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید. افسردگی شدید چیزی نیست که بتوان آن را ساده تلقی کرد. یک درمانگر حرفه‌ای و دارای مجوز، آموزش دیده تا بتواند به شما کمک کند تا علائم افسردگی خود کنترل و مهارت‌ها و ابزارهای مقابله‌ای را پیدا کنید. درمان افسردگی شدید می‌تواند به وسیله برخی داروها و یا مکمل‌های دیگر صورت بگیرد. هر کاری که انجام می دهید، قدرت و توانایی خود را برای زنده ماندن دست کم نگیرید. افسردگی یک بیماری، وهم برانگیز است که ما را فریب می‌دهد تا فکر کنیم هیچ راهی برای نجات وجود ندارد و باید تسلیم شویم. اگر آن را کنار بگذارید و کارهایی را درمانگرتان تجویز می‌کند را به درستی انجام دهید، خواهید دید که گویی دوباره نور زندگی شما را فراگرفته است.

اگر به دنبال کسی هستید که به شما کمک کند تا افسردگی خود را مدیریت کنید یا با مشکلات روانی یا عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنید و درخواست کمک دارید، با مراجعه به پلتفرم هوشمند آنلاین هوکات با یک درمانگر دارای صلاحیت در منطقه خود وقت بگیرید و صحبت کنید.

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات خود روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

به بالای صفحه بردن