اشتراک:

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
علائم و نشانه های افسردگی چیست؟فایل صوتی مقاله

درمان اختلال اضطراب اجتماعی

چگونه از اضطراب اجتماعی خلاص شویم: نکات و راههای درمان اضطراب اجتماعی

مقابله با استرس و اضطراب به تنهایی کار آسانی نیست. اگر احساس می کنید که به تنهایی از پس استرس های روزمره خود برنخواهید آمد ،هوکات از هر جای دنیا که هستید ؛ چه اروپا ، کانادا ، آمریکا و ایران همراه شما خواهد بود.

ترس یک ویژگی جهانی انسان است. منظورم این است که این طبیعی است که بدن از خود در برابر ناشناخته ها محافظت کند، درست است؟ گاهی اوقات، این ترس می تواند در موقعیت هایی که ذهن ما ممکن است تهدیدآمیز در نظر بگیرد، به روش های مختلفی ظاهر می شود. آن وحشت اولیه ای که هنگام ترک کردن خانه، ملاقات با افراد جدید و برگزاری اجرا و سخنرانی در مقابل تعدادی از مردم احساس می کنید، می تواند فلج کننده باشد. با این حال، به نوعی،برخی از افراد موفق می شوند از این موقعیت عبور کنند و حتی از آن نهایت استفاده را ببرند. با این حال، واکنش افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، به ویژه آنهایی که دارای اختلال اضطراب اجتماعی هستند، که همچنین ممکن است از چنین موقعیت هایی ، کاملاً اجتناب کنند.
برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی، تعامل با دیگران در موقعیت های اجتماعی به راحتی انجام نمی شود و در برخی موارد کاملاً ترسناک است. این ناراحتی شدید ناشی از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی می تواند ناراحت کننده و منبع نگرانی باشد. در این مقاله، ما به اختلالات اضطراب اجتماعی به عنوان یک مفهوم نگاه می کنیم و نکات مفیدی را ارائه می کنیم تا جهت دستیابی به حال خوب ، اضطراب را از بین ببریم.

درک اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی چیزی بیش از احساس خجالتی یا عصبی بودن است. این احساس ، شدیدتر است که آنها ممکن است در صورت قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی، احساس شرمندگی کنند، بنابراین آنها، ترس فلج کننده تحقیرشدن در مقابل دیگران دارند. این احساس و ترس موجب می شود این افراد با خود فکرکنند چرا فقط من چنین احساس و ترسی دارم، به خصوص وقتی می بینند دیگران در حال تفریح و کنار آمدن با چنین موقعیتی هستند.
انجمن روانپزشکی آمریکا ؛ اختلال اضطراب اجتماعی را به عنوان یک اختلال روانی تعریف می کند که در آن فرد ترس دائمی از یک یا چند موقعیت اجتماعی که ممکن است در آن موقعیت ها خجالت زده شود، و ترس یا اضطراب با تهدید واقعی ناشی از موقعیت اجتماعی که توسط هنجارهای فرهنگ فرد تعیین می شود، تناسب ندارد. این یک وضعیت روانی مزمن است که نه تنها افراد را از دوست یابی باز می دارد، بلکه بر تمام حوزه های زندگی افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی تأثیر می گذارد. این تشخیص گذاری توسط یک متخصص باید صورت بگیرد و هر فردی که راجع به اختلال اضطراب اجتماعی مطالعه داشته است لزوما نمی تواند تشخیص گذاری کند و این کار حتما باید توسط متخصص انجام شود. برخی از موقعیت هایی که اضطراب اجتماعی ممکن است آشکار شود
عبارتند از:

  • رفتن برای مصاحبه شغلی
  • صحبت کردن با استاد راهنمای پایان نامه خود
  • هشدار دادن به همسایه خود در مورد دزدی در منطقه
  • دریافت جایزه در حضور مردم 
  • رفتن به جشن تولد یکی از دوستان
  • ملاقات یکی از اعضای خانواده یا یک دوست برای اولین بار
  • هنگام غذا خوردن در جمع

برای برخی که اضطراب اجتماعی ندارند ممکن است ترس و ناراحتی افراد دارای اضطراب اجتماعی از موقعیت های مذکور ؛یک واقعیت است برای کسانی که دارای اختلال اضطراب اجتماعی هستند. آنها برای c نامعقول و یا مضحک باشد ، اما این احساسات غلبه بر آن به تمام کمکی که می توانند دریافت کنند نیاز دارند.
تنها در ایالات متحده، 15 میلیون نفر به این اختلال مبتلا هستند با توجه به گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا. بنابراین افراد بسیاری هستند که با یک اختلال اضطراب اجتماعی زندگی می کنند.
سال های نوجوانی معمولاً اولین سن شروع است و بدون مراقبت های لازم، این اختلال می تواند با افزایش سن پیشرفت کند و حتی ناتوان کننده تر شود. تبدیل شدن به بزرگسالانی که نمی توانند بیرون بروند یا در محل کار و فعالیت های روزمره مشکل دارند زیرا فکر می کنند ممکن باعث خجالت زده شدن خودشان شوند.

بنابراین اختلال اضطراب اجتماعی چگونه خود را نشان می دهد؟

نشانه های اضطراب اجتماعی ممکن است به طرق مختلف ظاهر شود که شامل تظاهرات هیجانی، رفتاری، اجتماعی و بدنی می شود.
این نشانه ها معمولاً زمانی که افراد دارای اضطراب اجتماعی با یک موقعیت اجتماعی مواجه می شوند پایدار و ماندگار هستند. برخی از نشانه ها عبارتند از:
نشانه های فیزیکی: تعریق، سرخ شدن، حالت تهوع، لرزش، تپش قلب، درد قفسه سینه، خشکی دهان، سرگیجه، لرزش صدا. 
ترس از قضاوت شدن، دشواری در برقراری تماس چشمی، خودآگاه بودن،

نشانه های رفتاری: داشتن حالت بدن سفت و سخت، اجتماعی. ترس از اینکه مردم متوجه مضطرب بودن شما شوند، تجزیه و تحلیل بیش از حد عملکرد خود پس از تعاملات
نشانه های اجتماعی: اجتناب از اجتماعات اجتماعی، اجتناب از موقعیت هایی که منجر به ملاقات رو در رو افراد می شود، اجتناب از موقعیت هایی که در آن مرکز توجه هستید، اجتناب از غذا خوردن در حضور دیگران، دشواربودن شروع صحبت کردن با افرادی که مایلند با آنها گفتگو کنند.
اگرچه برخی نشانه ها ممکن است متفاوت باشد، اما عنصر مرکزی این اختلال ؛ ترس مداوم از تعاملات اجتماعی است. رهایی از اضطراب اجتماعی مستلزم آن است که آن را بپذیرید، عدم سرزنش شدید خود در صورت خطا کردن، داشتن یک سیستم حمایتی عالی، و مهمتر از همه، صبور و مشفق بودن با خود و مسیر خود. در زیر چند نکته و درمان عالی وجود دارد که می تواند به غلبه بر این اختلال کمک کند.

نکاتی برای رهایی از اختلال اضطراب اجتماعی

کمک بخواهید
گاهی اوقات، اضطراب اجتماعی ممکن است طاقت فرسا باشد، و اغلب، افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی به دلیل این طاقت فرسابودن احساس ناراحتی و پریشانی می کنند. ما درک می کنیم که در طول نبرد برای دستیابی به کنترل بر زندگی خود، ممکن است سرشار از احساس ناراحتی و عصبانیت باشید.
با این حال، ناامید نشوید. راه های زیادی برای رهایی از ناامیدی ها و تلاش برای بهتر شدن وجود دارد.
شما همیشه می توانید به یک متخصص سلامت روان در مورد ترس ها و وضعیت خود مراجعه کنید.
اگر خیلی خجالت می به دنبال کمک حرفه ای گرفتن از یک متخصص باشید، می توانید با تماس با خطوط کمکی سلامت روان برای رسیدگی به این مشکل شروع کنید.
می توانید با درخواست از گروه های بهداشت روانی که به افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی پاسخ می دهند، مسیر کمک حرفه ای گرفتن رو ادامه دهید.
شما میتوانید از یک روانشناس جهت کمک به شما برای غلبه بر اضطراب اجتماعی خود کمک بخواهید.

رواندرمانی های رایج و موثر برای اختلال اضطراب اجتماعی:

درمان موجهه سازی: 
اولین گام؛ شناسایی موقعیت هایی که فرد ، در آن بیشتر دچار ضطراب اجتماعی می شود و درجه بندی کردن میزان اضطرابی که در هرکدام از این موقعیت ها تجربه می کند و همچنین شناسایی رفتارهایی که فرد در آن موقعیت های اضطراب زا از خود نشان می دهد برای کاهش اضطراب خود.
درمان شناختی رفتاری برای اختلال اضطراب اجتماعی در چهار گام انجام می شود: 
1. در گام اول درمورد اختلال آموزش داده می شود. روانشناس در این مرحله به آموزش درباره علائم، علل و درمان ها می پردازد.
2. درمان شناختی مقدماتی یعنی آشنایی با افکار در حین اضطراب اجتماعی انجام می شود و به چالش کشیدن آن افکار.
3. در گام سوم ؛ مواجهه با روشی بسیار آرام و نرم صورت می گیرد.
4. درمان شناختی پیشرفته جهت تغییر باورها که منجر به تغییر باورهای هسته ای می شود ، انجام می گیرد.
(ACT)درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد شامل اضطراب اجتماعی ، افسردگی، درد c در درمان طیف وسیعی از مشکلات ACT مشخص شده است که مزمن و… موثر بوده است.
آنچه برایتان مهم است هستید c هدف آن است که به شما کمک کند درحالی که مشغول ؛ ACT در رویکرد بتوانید افکار و احساسات خود را ببینید و درک کنید. با این رویکرد ، شما یاد خواهید گرفت تا چگونه در موقعیت های اجتماعی به طور کامل حضور داشته باشید و چگونه از شر نبرد با افکار و احساسات اضطراب زای خود رها شوید و بنابراین روی آنچه برایتان بسیارمهم است یعنی ارزش ها و اهدافتان تمرکز کنید. در و رویکردهای توجه آگاهی ؛ افراد یاد می گیرند که چگونه به جای اجتناب از هیجانات ACT رویکرد ناخوشایند به آنها نزدیک شوند، چگونه از افکار اضطراب آمیز خود فاصله بگیرند و چگونه از شر دستورالعمل های کنترل کننده خودشان رها شوند. درنهایت، آنها یاد می گیرند تا چگونه به جای از بین بردن این مشکلات، ارتباطشان با اضطراب اجتماعی را تغییر دهند.

روانکاوی

روانکاو تلاش می کند که تجربیات گذشته و به ویژه کودکی و احساسات همراه آن را که موجب شکل گیری اختلال اضطراب اجتماعی در فرد شده است را شناسایی کند.

برای کمک بیشتر برای اضطراب اجتماعی خود ؛می توانید با یکی از درمانگران هوکات صحبت کنید

یک سیستم حمایتی داشته باشید

اگر کسانی که دوستشان دارید و به آنها اهمیت می دهید درک کنند که داشتن اضطراب اجتماعی، به ویژه برای شما ، چقدر دشوار است، در مسیر غلبه شما بر اضطراب اجتماعی یک امتیاز مثبت است .
آنها می توانند شما را همراهی کنند تا به دنبال کمک حرفه ای باشید. 
برای جلسه گروه حمایتی با شما همراه باشند،وقتی ناامید هستید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید، در کنار شما باشند.
ممکن است یکی از اعضای خانواده یا یک دوست باشد. در هر صورت، شما به یک سیستم حمایتی نیاز دارید، زیرا نمی توانید در تمام مسیر بهبودی فقط به خودتان تکیه کنید.

به یک گروه حمایتی بپیوندید

نکته ای که در مورد ملاقات افراد زیادی در مسیر غلبه بر اختلال اضطراب اجتماعی وجود دارد؛ به نوعی، این گروه باعث می شود دیگر آنقدر احساس تنهایی نکنید. می بینید که آنها اگرچه سخت ولی به سمت بهبودی حرکت می کنند، پس دیدن این تلاش به شما انگیزه می دهد. بنابراین، آیا پیوستن به یک گروه حمایتی اضطراب اجتماعی ، بهبودی شما را روان تر و سرگرم کننده تر می کند؟ بله!

دست از سخت گیری بر خود بردارید

همه آدم ها در حال دست و پنجه نرم کردن با چالشی هستند. در مورد شما، این چالش؛ اختلال اضطراب اجتماعی
است. اگر با ایجاد انتظارات غیر واقعی خود را تحت فشار بی مورد برای بهتر شدن قرار دهید و در صورت بروز هرگونه لغزش و خطا در یک موقعیت اجتماعی، خود را مورد سرزنش قرار دهید، موجب می شود روند رشد خود را مختل کرده و حتی وضعیت را بدتر کنید.
هیچ کس نگفته است که این کار آسان خواهد بود، صبور باش .بعضی روزها ممکن است بی دغدغه و بعضی روزها
سخت باشند، اما تسلیم نشوید. شما می توانید با موفقیت از آن عبور کنید.

تغذیه خوب داشته باشید و ورزش کنید

مراقبت از ذهن و روان ؛ مراقبت از بدن را نیز شامل می شود. خوردن وعده های غذایی متعادل، نوشیدن آب کافی و
ورزش منظم ؛ بسیار به شما کمک خواهد کرد. این کارها موجب می شود احساس کنیدهمه چیز را تحت کنترل دارید.
زندگی سالم نه تنها بدن بلکه ذهن و روان شما را نیز تغذیه می کند. بنابراین، مثلا زمانی که قصد دارید صبحانه را حذف کنید، لازم است درباره این تصمیم خود دوباره فکر کنید. تغذیه سالم میتواند خوردن استرسی ، که ممکن است
شما را مستعد ابتلا به چاقی و اختلالات خوردن کند، را متوقف کند.
ورزش همچنین به شما کمک می کند تناسب اندام داشته باشید و حتی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود و بدن خود داشته باشید. اگر در باشگاه ثبت نام کنید، از آنجایی که در معرض دید مردم قرار می گیرید بنابراین از منطقه امن خود خارج شده اید و این هم به نوبه خود می تواند به غلبه بر اضطراب اجتماعی شما کمک کند . چه کسی می داند، حتی ممکن است زمانی که در باشگاه هستید یک یا دو دوست پیدا کنید.

داشتن دفتر وقایع روزانه

شما می توانید جزئیات چالش ها و تلاش های خود، چیزهایی که شما را به خنده یا گریه واداشته اند، و حتی اینکه چقدر خوب توانسته اید عادات مربوط به مقابله با اضطراب اجتماعی و مواجهه با موقعیت های اجتماعی را ارتقاء دهید، را یادداشت کنید.

موفقیت های خود را جشن بگیرید

وقتی کاری مثل بیرون رفتن ، روبرو شدن با موقعیت های اجتماعی را انجام می دهید؛ آن را جشن بگیرید، مشوق خودتان باشید. هر چقدر هم که فکر می کنید تلاشی که انجام داده اید کوچک یا ناچیز بوده است، خودتان را تشویق کنید.
پیراهن دلخواهتان را برای خود بخرید، گوشواره های موردعلاقه تان را برای خود بخرید، برای خود بستنی بخرید، یک تکه کیک بخورید. شما سزاوار همه چیزهای خوبی که زندگی در اختیارتان می گذارد هستید، بخصوص اکنون که کار بسیار مهمی انجام می دهید.

مهمتر از همه، این کار را برای خودتان انجام دهید

برای هر تغییری که می خواهید ایجاد کنید، از کسی تقلید نکنید یا این کار را انجام ندهید تا کسی شما را دوست داشته باشد. شما به همان اندازه مهم هستید و لیاقت انجام کارها را دارید فقط به این دلیل که می خواهید یا دوست دارید آن تغییر را ایجاد کنید.
اگر می خواهید ظاهر خود را تغییر دهید، این کار را انجام دهید زیرا خودتان می خواهید نه به این دلیل که کسی گفته است که باید تغییر دهید. اگرچه ممکن است گاهی اوقات تلاش برای غرق نشدن در جریان تایید گرفتن از سوی مردم سخت باشد، اما با انجام کارها و مواردی که برای خودتان انجام می دهید، عادت می کنید که کارهای خود را خودتان و برای خودتان انجام دهید .

آیا فکر می‌کنید دچار اضطراب و استرس هستید؟

همین حالا با یک متخصص، مشاوره کنید و از وضعیت روحی خود با خبر شوید

نتیجه‌گیری

در پایان باید گفت که بدانید در این مبارزه تنها نیستید . اگر به کمک متخصص نیاز دارید، هوکات می تواند به شما کمک کند. صبور باشید و بیش از این به خودتان استرس وارد نکنید.شما در حال حاضر در مسیربهبودی هستید.  

شما مجبور نیستید به‌تنهایی با اضطراب و استرس روبرو شوید.
مشاوران مجرب ما در هوکات می‌توانند به شما کمک کنند.

موضوعات روانشناسی

هوکات، کلینیک روانشناسی که خدمات خود را به صورت آنلاین در فضایی امن و پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد.

روانشناسان و متخصصین حرفه ای ما با سال ها تجربه در این مجموعه در تلاش هستند تا بتوانند خدمات مناسبی برای شما فراهم آوردند.

به بالای صفحه بردن