دانشجویان و استرس: یادگیری راهکارهای مقابله ای

دراین زمینه از متخصصین روانشناس و روانپزشک در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر جهان بهره مند شوید.

بررسی پزشکی توسط لورا آنجرز مادوکس، به روز شده در 28 سپتامبر 2023، توسط تیم تحریریه هوکات
برخی از مردم ممکن است به شما بگویند که دانشگاه می تواند بهترین چهار سال زندگی شما باشد، اما ممکن است برای برخی این انتظار واقع بینانه نباشد. اگر احساس استرس می کنید، تنها نیستید. دانشگاه می تواند زمان فوق العاده طاقت فرسایی باشد. با این حال، در حالی که این انتقال می تواند چالش برانگیز باشد، به طور کلی راه هایی برای مراقبت از خود و اطمینان از یافتن لذت و ایجاد دوستی در سال های دانشگاه وجود دارد. با درک محرک‌های اضطراب زای خود و یافتن راه‌های کوچک برای کاهش آنها در هر روز، می‌توانید در طول سال‌های دانشگاه پیشرفت کنید و خاطراتی بسازید که می‌توانید در آینده با علاقه به آنها فکر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استراتژی های مختلف که می تواند به شما در کاهش استرس دانشگاه کمک کند، ادامه مطلب را بخوانید.

علائم جسمی و عاطفی استرس چیست؟

استرس به طور کلی به عنوان یک واکنش جنگ یا گریز بدن به محرک های خارجی در نظر گرفته می شود. این می تواند یک واکنش طبیعی انسان در مواجهه با موقعیت هایی باشد که ممکن است چالش برانگیز، خطرناک یا طاقت فرسا باشد. در حالی که استرس می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد، تعدادی از علائم فیزیکی و عاطفی مشترک وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:
علائم فیزیکی
تکان خوردن زیاد یا لرزیدن
درد قفسه سینه
مشکل خواب
سوزش سردل
حالت تهوع یا سایر ناراحتی های دستگاه گوارش
حرکات روده نامنظم
پریودهای نامنظم
سردرد
خستگی
افزایش یا کاهش وزن غیرمعمول
علائم عاطفی
بی قراری
کمبود صبر
احساس غمگینی یا افسردگی
احساس درماندگی
کاهش تمایل به شرکت در سرگرمی ها یا فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید.
مهم نیست که چه علائمی را تجربه می کنید، تیم مراقبت های بهداشتی و درمانگر شما می توانند پشتیبان های مفیدی برای شما در این زمان باشند و احتمالاً از شما در یافتن استراتژی هایی که برای نیازهای خاص شما کار می کنند حمایت می کنند.

محرک های شما چیست؟

درک علل زمینه ای استرس می تواند یکی از اولین گام ها در کاهش آن باشد. می توانید برای فکر کردن به هفته گذشته و زمان هایی که احساس استرس یا گیجی کرده اید، کمی وقت بگذارید. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، یا احساس خستگی می کنید، تنها نیستید. ما برخی از رایج‌ترین محرک‌های مرتبط با استرس را که می‌توانند تجربه دانشگاهی شما را تحت تأثیر قرار دهند، فهرست کرده‌ایم:
دور بودن از دوستان، خانواده و خانه ای آشنا
برای بسیاری از دانشجویان کالج، رفتن به دانشگاه ممکن است اولین باری باشد که واقعاً دور از دوستان، خانواده و خانه ای است که برای مدت طولانی برای آنها آشنا بوده است دور می شوند. ممکن است همه چیز جدید باشد، غذا، محیط، مردم و روتین زندگی. زمانی که استرس جدید بودن این عوامل شما را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است بخواهید برای حمایت نزد یکی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده خود بروید. اگر آن افراد دیگر در نزدیکی شما نیستند، ممکن است با آنها تماس تلفنی بگیرید یا از طریق چت ویدیویی صحبت کنید. در حالی که این جدایی فیزیکی در چند ماه اول برای برخی می‌تواند سخت باشد، داشتن شخصی در دسترس شما به صورت مجازی (یا با شماره‌گیری سریع) می‌تواند به انتقال احساس نزدیک‌تر شدن به آنها کمک کند.

مدیریت این محرک
ما می خواهیم بدانیم که پذیرش اینکه گروه پشتیبانی که به آن عادت کرده اید به راحتی در دسترس نیست، ممکن است زمان ببرد، اما این بدان معنا نیست که تجربه شما همیشه استرس زا یا طاقت فرسا خواهد بود. اگر به دنبال حس آشنایی هستید، ممکن است پر کردن فضای جدیدتان، خواه یک اتاق خوابگاه، آپارتمان یا یک خانه مشترک، با یادگاری هایی از خانه کمک کننده باشد. می توانید تخت خود را با پتوی مورد علاقه خود در خانه بپوشانید، دیوارهای خود را با عکس های دوستان و خانواده پر کنید یا عطری را استفاده کنید که باعث ایجاد حس آشنا و ایجاد خاطرات شود. به این ترتیب، اطراف شما ممکن است احساس ناآشنایی نداشته باشد.آیا مشاوره با متخصص بالینی و مشاوره فردی می تواند به شما کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


کار پاره وقت یا تمام وقت برای پرداخت شهریه
طبق جزئیات اخیر، هزینه دانشگاه در 20 سال گذشته روند صعودی داشته است. در حالی که برخی از افراد ممکن است از خانواده کمک دریافت کنند، بسیاری از دانشجویان ممکن است به تنهایی با هزینه های شهریه روبرو شوند. این می تواند به این معنی باشد که آنها باید یک شغل پاره وقت یا تمام وقت بعد از کلاس خود انتخاب کنند، که می تواند برای برخی استرس زا باشد. بیرون رفتن از خانه والدینتان همچنین به این معنی است که ممکن است هزینه های بیشتری برای پرداخت داشته باشید. غذا، برق، تفریح و کتاب‌های درسی می‌توانند از موارد رایجی باشند که باید در بودجه دانشجویان در نظر گرفته شوند.
مدیریت این محرک
مهارت های مدیریت زمان توسط بسیاری از افراد برای انجام دوره های شغلی و دانشگاهی ضروری است. می‌توانید برای اطمینان از اینکه در هنگام انتقال از محل کار به مدرسه، مؤثرترین و کارآمدترین تجربه را دارید، بر مهارت‌های ارتباطی تکیه کنید. برای مثال، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کارفرمای شما می‌داند که شما در کلاس‌های دانشگاه شرکت می‌کنید، و از قبل درخواست انعطاف‌پذیری در زمانی که نیاز به تغییر شیفت برای مطالعه یا استراحت دارید را قبول می کند. مهارت‌های سازمانی نیز می‌تواند به شما کمک کند که این انتقال را به راحتی پشت سر بگذارید. برای سازماندهی برنامه هفتگی خود می توانید از یک تقویم دیواری و یک برنامه ریز روزانه استفاده کنید. می‌توانید با کدگذاری رنگی شروع کنید و به تاریخ‌های مقرر تکالیف و امتحانات ضروری توجه کنید. سپس می‌توانید برنامه کاری خود را حول زمان اضافی که در زمان انجام این وظایف به دست می آورید برنامه ریزی کنید و جریان مدیریت زمان خود را در زمان فرا رسیدن هر مورد تغییر دهید. خیلی ها به طور کلی موافقند: هرچه سازماندهی بیشتری داشته باشید، بیشتر احساس می کنید که کنترل زندگی خود را دارید. برنامه ریزی به موقع برای استراحت نیز می تواند مفید باشد! در حالی که برنامه شما ممکن است شلوغ باشد، هنوز هم مهم است که هر چند وقت یکبار برای ایجاد آرامش و شارژ مجدد خود وقت بگذارید.

فشار داشتن نمرات خوب
یکی از رایج ترین منابع استرس دانشجویان می تواند فشار برای موفقیت تحصیلی باشد. این می تواند بسیار طاقت فرسا باشد، زیرا می تواند به طور مستقیم بر عزت نفس فرد در مورد توانایی های تحصیلی آنها تأثیر بگذارد. همچنین می تواند تأثیرات واقعی بر امور مالی، وضعیت زندگی و موارد دیگر داشته باشد.
مدیریت این محرک
حتی اگر در تمام عمرتان دانشجوی نمونه بوده اید، ممکن است دانشگاه اولین باری باشد که در یک آزمون یا تکلیف نمره کمتر از حد کافی دریافت می کنید. اگرچه این ممکن است ناامید کننده باشد، لازم نیست اجازه دهید بقیه ترم شما را خراب کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به افزایش کیفیت زندگی شما در صورت تجربه استرس تحصیلی کمک کند:
تا جایی که می توانید مطالعه کنید. حتی اگر ساعتی برای انجام این کار ندارید، می توانید سعی کنید دانش خود را بعد از هر کلاس به مدت پنج یا ده دقیقه مرور کنید تا آن را به حافظه بسپارید. شما می توانید این کار را با ساختن فلش کارت و مشاهده آنها در حین راه رفتن یا استفاده از وسایل نقلیه، انتظار برای ملاقات یا هنگام چند لحظه فراغت انجام دهید.
به اندازه کافی بخوابید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. چند ساعت خوابیدن و پر کردن کافئین سیستم عصبی می تواند علائم استرس را تشدید کند. ممکن است لازم باشد توجه ویژه ای به خواب و رژیم غذایی خود داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که نیازهای شما برآورده شده است.
با محیط امتحان آشنا شوید. در صورت امکان، می‌توانید سعی کنید در همان اتاقی که در آن آزمون می دهید، مطالعه کنید، بنابراین در روز امتحان احساس طاقت‌فرسا یا متفاوتی نداشته باشید. برخی صداها، عطرها یا تصاویر دیداری از محیط می توانند به تقویت حافظه شما در هنگام امتحان کمک کنند.

برنامه ریزی برای اوقات فراغت خود
ممکن است این احساس را داشته باشید که انگار تمام زندگی شما برای شما برنامه ریزی شده است. این می تواند یک پدیده رایج برای بسیاری از افراد باشد. به هر حال اگر در دانشگاه هستید، ممکن است به مدرسه ابتدایی، سپس راهنمایی و دبیرستان رفته باشید و به جایی که الان هستید رسیده اید. همچنین ممکن است مجبور شده باشید برای تغییر زندگی و تأمین نیازهای خانواده خود کمی استراحت کنید و بعد به دانشگاه بروید. در هر صورت، جریان زندگی و برنامه‌های شما ممکن است حول تعطیلات مدرسه، اعمال برنامه ریزی شده یا سایر اجبارهای بیرونی باشد – به این معنی که زندگی ای که زمانی پر از ساختار و برنامه بود ممکن است به یک باره شبیه صفحه‌ای خالی باشد که قرار است با تجربیات جدید و ناآشنا پر شود.
مدیریت این محرک
اگر احساس ناتوانی می کنید، بهتر است سعی کنید همه انتظارات بیش از حد را از خود دور کنید. ممکن است از خود بپرسید: آخرین باری که چیزی دقیقاً طبق برنامه پیش رفت چه زمانی بود؟ مهم نیست که چقدر فکر می کنید همه چیز را برنامه ریزی کرده اید، هر چیزی می تواند در یک لحظه تغییر کند. فکر کردن به این که چه نوع شغلی خواهید داشت، در چه نوع رابطه ای خواهید بود و وضعیت مالی شما در سال های آینده چگونه خواهد بود ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد (و ممکن است بهترین مدیریت زمانی نباشد). درعوض، می‌توانید به خودتان یک ایده کلی درباره نحوه زندگی‌تان پس از فارغ‌التحصیلی بدهید و فهرستی از راه‌های شروع کار برای رسیدن به آن هدف را بنویسید. این لیست ممکن است شامل شغل آینده ای باشد که برای آن تلاش می کنید، استقلال مالی یا مکانی که می خواهید در آن زندگی کنید. هر چه که باشد، می توانید سعی کنید گام های کوچک روزانه بردارید تا به سمت آن حرکت کنید. شکستن اهداف بزرگتر به مراحل کوچکتر می تواند مدیریت آنها را بسیار ساده تر کند.

روابط
به طور کلی، شما اغلب توسط صدها، احتمالاً هزاران نفر جدید در دانشگاه احاطه شده اید. ممکن است پتانسیل زیادی برای پیدا کردن دوستان جدید، ایجاد روابط عاشقانه و ارتباط با اساتید وجود داشته باشد که ممکن است به شما در ادامه مسیر شغلی کمک کند. با این حال، بسیاری ممکن است دوستی های عمیق و معناداری را که در خانه داشتند ترک کنند تا به دانشگاه بروند. ممکن است برای شروع ملاقات با افراد جدید، صحبت های کوچک و به آرامی ایجاد کردن یک دوستی عمیق تر، تلاش بیش از حدی به نظر برسد. اما در نهایت، بسیاری متوجه می شوند که ارزش آن را دارد.
مدیریت این محرک
اگر در این زمان نسبت به ارتباطات جدید بی میل هستید، بهتر است از وارد کردن فشار بیش از حد به خودتان برای پیدا کردن سریع دوستان اجتناب کنید. ممکن است فردا با کسی ملاقات کنید که فوراً با او ارتباط برقرار کنید، یا ممکن است یک ترم کامل طول بکشد تا کسی را پیدا کنید که در کنارش احساس راحتی می کنید. همانطور که در فرآیند ایجاد ارتباطات جدید گام برمیدارید، ممکن است بخواهید ابتدا روی خود تمرکز کنید؛ دوره‌هایی را که مورد علاقه شما هستند، انتخاب کنید، سرگرمی جدیدی انتخاب کنید یا زمانی را در مرکز فعالیت های دانشجویی دانشگاه بگذرانید. اگر شروع به تمرکز روی علایق خود کنید، ممکن است احتمال زیادی وجود داشته باشد که با دیگرانی که همان علایق را دارند ملاقات کنید.


آیا مشاوره با متخصص بالینی و مشاوره فردی می تواند به شما کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


چگونه درمان آنلاین می تواند به افرادی که در دانشگاه هستند کمک کند؟

همگام شدن با نیازمندی های زندگی دانشگاهی می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. به همین دلیل است که شکل های مشاوره آنلاین و غیرحضوری می‌تواند بسیار مفید باشد و بسیاری را به حمایتی که برای پیشرفت به آن نیاز دارند متصل می‌کند.

آیا درمان آنلاین موثر است؟
در سال 2022، مطالعه‌ای که در BMC Psychiatry منتشر شد، نشان داد که درمان آنلاین می‌تواند در کاهش پریشانی روانی که می‌تواند با دانشجویان مرتبط باشد، بسیار موثر باشد. نتایج اندازه‌گیری‌شده به‌طور کمی در روش‌های درمانی حضوری و آنلاین یکسان است، که نشان می‌دهد درمان آنلاین می‌تواند به اندازه روش‌های درمانی حضوری مؤثر باشد. درمان آنلاین همچنین می تواند از لحاظ مالی محتاطانه تر و مقرون به صرفه تر از درمان حضوری باشد.

سخن پایانی

دانشگاه می تواند باعث ایجاد احساس طاقت فرسا اضطراب و استرس شود؛ اما نیازی نیست این احساس را با خود حمل کنید. درمان آنلاین می تواند منبع مفیدی باشد تا به شما کمک کند کیفیت زندگی بالاتری را تجربه کنید. اگر در نظر دارید از درمان آنلاین متناسب با نیازهای سلامت روان خود استفاده کنید، می توانید با متخصصان پلتفرم هوشمند هوکات ارتباط برقرار کنید. ما برای کمک به شما از هر جای دنیا که هستید، اینجا هستیم. برای شروع هماهنگی جلسات مشاوره خود کافیست اینجا کلیک کنید.

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات خود روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

به بالای صفحه بردن