اشتراک گذاری:

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

چطور افکار و رفتار وسواسی در زندگی شخصی و تعامل با اطرافیان تاثیر می گذارد

افکار و رفتار وسواسی چه نشانه هایی دارند؟

 

بسیاری از افراد دارای افکار وسواسی متوجه این اختلالات نیستند یا آن ها را جدی نمی گیرند؛ میلیون ها نفر از مردم دنیا زندگی روزانه خود را به گونه‌ای ادامه می‌دهند که انگار مجبور به عبور از روی یک طناب از یک ساختمان بلند به سمت ساختمان دیگر در یک روز بادی هستند. این نوعی از پریشانی است که آن‌ها لحظه به لحظه احساس می‌کنند.

 

برخلاف چیزهایی که در رسانه ها نمایش داده میشود، این دسته از افراد کمال‌گرا نیستند یا جزو کسانی نیستند که دوست دارند کارها را به نحوی خاص انجام دهند، بلکه افراد مبتلا به مشکلات روانی جدی هستند که اغلب همراه با افسردگی و سایر اختلالات سلامت روانی وجود دارد.

 

 

زندگی با افکار وسواسی

 

افراد دارای افکار وسواسی یا مبتلا به وسواس یا جبر هستند یا هر دو را تجربه می‌کنند. پرفسور کریوس می‌گوید که وسواس عبارت است از ایده‌ها، افکار و تصاویر ناخواسته، مزاحم و مداوم که باعث می‌شود فرد پریشانی زیادی داشته باشد یا کارهایی مثل شستن دست یا منزل را بارها و بارها انجام دهد.

 

او می‌گوید، به منظور مقابله با این پریشانی، افراد استراتژی‌هایی را ایجاد می‌کنند تا از دست مزاحمت‌هایی که تجربه می‌کنند، خلاص شوند یا تهدیدات را به حداقل برسانند و این اقدامات جبری نامیده می‌شوند. جبر می‌تواند رفتارهای آشکار یا اقدامات ذهنی باشد. یکی از افکار وسواسی شایع آنگونه نگرانی‌های غیر منطقی راجع به امنیت فردی است که افراد مبتلا به افکار وسواسی به طور فیزیکی و روانی مکرراً چِک می‌کنند که اجاق گاز را خاموش کرده باشند یا در و پنجره‌ها قفل شده باشند.

وسواس همچنین شامل مسائل جنسی می‌شود، مانند افکار ناخواسته درباره داشتن فعالیت جنسی و مسائل مذهبی یا اخلاقی، مانند اجبار برای عبادت کردن یا به دنبال اطمینان مجدد بودن در حالی که آن‌ها عمل غیر اخلاقی انجام نداده‌اند.

وسواس‌های دیگر شامل رعایت مستمر تمیزی و نظم می‌شود که افراد به طور مداوم دست‌های خود را می‌شویند، خانه را تمیز می‌کنند، ترس از آلودگی دارند و کارهایی را انجام می‌دهند یا وسایلی را در جاهای خاص قرار می‌دهند.

 دکتر آل یاسین

 

پرفسور کریوس که از محققین برتر در زمینه شناسایی افکار وسواسی و درمان ها آن ها است می‌گوید، آن‌ها ممکن است احساس کنند که میکروب‌هایی روی آن‌ها وجود دارد که به خاطر دست زدن به دستگیره در به آن‌ها منتقل شده است، بنابراین خود را می‌شویند یا به طور اجباری دستگیره‌های در یا پنجره را تمیز می‌کنند.

این افراد می‌توانند ساعت ها و ساعت‌ها در طول روز این افکار را داشته باشند یا این رفتارها را انجام دهند و نه تنها اضطراب زیادی پیدا می‌کنند بلکه همچنین توانایی آن‌ها برای کار کردن و داشتن زندگی معمولی مختل می‌شود. افکار وسواسی سراسر زندگی این افراد را در برمی¬گیرد و قادر به ارتباط صمیمی و موثر با دیگران و زمان گذاشتن برای روابط خود نخواهند بود.

افکار وسواسی اغلب ناشی از ترکیب عوامل بیولوژیکی و محیطی از جمله رفتارهای آموخته‌شده در تربیت، در حالی که 75 درصد افراد مبتلا به افکار وسواسی اولین بار شروع این اختلال را در اواخر دوره نوجوانی تجربه می‌کنند.

علائم افکار وسواسی شامل هم رفتارهای وسواسی و هم رفتارهای اجباری است. نشانه‌های وسواس عبارتند از:

• ایده‌های ناخواسته تکراری

• ترس از آلودگی

• تحریکات پرخاشگرانه

• افکار جنسی مداوم

• تصویری از آسیب رساندن به کسی که او را دوست دارید

• افکاری که ممکن است باعث آسیب زدن به دیگران شوید

• افکاری که ممکن است به شما آسیب زده شود

 

 دکتر آل یاسین

 

 

 

برای درمان اختلال افکار وسواسی به دنبال کمک و مشاوره باشید

 

اگر افکار وسواسی شما بسیار زیاد یا بسیار استرس‌آور هستند، حتماً با پزشک یا متخصص سلامت روان راجع به درمان صحبت کنید. برای این کار می ‌توانید به مرکز مشاوره روان¬شناسی دکتر مروارید آل یاسین مراجعه کنید و مشکل افکار وسواسی را بدون ترس و خجالت مطرح کنید تا بتوانید بهترین مشاوره ممکن را بگیرید.

بسیاری از بیماران گزارش می‌دهند که تکنیک‌های موسوم به ذهن‌آگاهی می‌توانند به دستیابی به تصویر عینی‌تر درباره افکار یک نفر مفید باشند. البته، درمان با دارو و روان‌درمانی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) یا درمان پیشگیرانه از راه مواجهه و پاسخ‌دهی (ERP) نیز می‌تواند مفید باشد.

موضوعات روانشناسی

هوکات، کلینیک روانشناسی که خدمات خود را به صورت آنلاین در فضایی امن و پیشرفته در اختیار شما قرار می دهد.

روانشناسان و متخصصین حرفه ای ما با سال ها تجربه در این مجموعه در تلاش هستند تا بتوانند خدمات مناسبی برای شما فراهم آوردند.

به بالای صفحه بردن