آیا من اعتیاد به شبکه های اجتماعی دارم؟ چگونه نشانه ها را بشناسیم؟

دراین زمینه از متخصصین روانشناس و روانپزشک در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین از سراسر جهان بهره مند شوید.

بررسی پزشکی توسط آندریا برانت، به روز شده در 12 سپتامبر 2023، توسط تیم تحریریه هوکات
رسانه های اجتماعی به طور فزاینده ای در سراسر جهان محبوب شده اند و بیش از 4.89 میلیارد نفر در سال 2023 از آن استفاده می کنند. بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان در ایالات متحده حساب رسانه های اجتماعی دارند. با این حال، تأثیر آنها ممکن است منحصراً برای همه مثبت نباشد. اگرچه رسانه‌های اجتماعی کاربردهای زیادی دارند، از جمله مواردی که منجر به نتایج مثبت می‌شوند، اما ایجاد تعادل بین تأثیرات منفی و مثبت می‌تواند چالش برانگیز باشد. در حالی که عدم تعادل لزوماً نشان دهنده مشکل واقعی در رسانه های اجتماعی نیست، می تواند به وابستگی به رسانه های اجتماعی کمک کند. اگر به نظر می‌رسد رسانه‌های اجتماعی در زندگی شما حضوری مضر یا فراگیر دارند، درک اینکه چه چیزی منجر به وابستگی به رسانه‌های اجتماعی می‌شود و چگونگی به چالش کشیدن این الگوها می‌تواند مفید باشد.

وابستگی به شبکه های اجتماعی چیست؟

وابستگی به رسانه های اجتماعی یک تشخیص سلامت روان ثابت در DSM-5 نیست. با این حال، وابستگی به رسانه های اجتماعی و سایر تأثیرات سلامت روان رسانه های اجتماعی واقعی است و توسط ارائه دهندگان پزشکی و روانشناسان در سراسر جهان به طور عمیق مورد تحقیق قرار می گیرد. برای بسیاری، وابستگی به رسانه های اجتماعی شبیه به انواع دیگر وابستگی است، از جمله وابستگی به قمار، مواد یا روابط. استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند مراکز پاداش در مغز را روشن کند. با این حال، هنگامی که این مراکز پاداش چندین بار در روز فعال می شوند و فردی بیشتر میل به دریافت همان تاثیر اولیه دارد، ممکن است وابستگی را تجربه کند. نشانه های وابستگی به رسانه های اجتماعی می تواند شامل موارد زیر باشد:
استفاده از رسانه های اجتماعی به قدری که بر کار، تحصیلات یا روابط شما تأثیر منفی می گذارد؛
کمبود خواب به دلیل استفاده از شبکه های اجتماعی؛
فکر کردن به رسانه های اجتماعی هنگام تکمیل سایر وظایف یا گذراندن اوقات فراغت با دیگران؛
تلاش برای کاهش استفاده از رسانه های اجتماعی ولی موفقیت اندک؛
سلامت ذهنی خود را در میزان پذیرفته شدنتان در رسانه های اجتماعی قرار دهید؛
اگر نتوانید به شبکه های اجتماعی دسترسی پیدا کنید، احساس بی قراری، تحریک پذیری یا مشکل می کنید.
کارشناسان بر این باورند که حدود 5 تا 10 درصد از جمعیت عمومی ممکن است علائم اعتیاد به رسانه های اجتماعی را تجربه کنند.

تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان

چه کسی خود را وابسته به رسانه های اجتماعی بداند یا نه، استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی چند تأثیر بالقوه دارد، از جمله موارد زیر:
افزایش خطر افسردگی
مطالعات مختلف نشان داده اند که استفاده از رسانه های اجتماعی با افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان مرتبط است.
عزت نفس پایین
رسانه های اجتماعی می توانند بر عزت نفس و رضایت از زندگی تأثیر منفی بگذارند، که احتمالاً به دلیل مقایسه با دیگران است. وقتی مردم تصاویر غیرواقعی یا ویرایش شده ای از زندگی دیگران را می بینند که به نظر آنها “موفق تر” یا “زیباتر” است، ممکن است شروع به ایجاد تفکراتی مضر در مورد ظاهر یا زندگی خود کنند.
افزایش خطر ابتلا به اختلال اضطرابی
طبق تحقیقات، استفاده از رسانه های اجتماعی با شیوع بیشتر اختلال اضطراب مرتبط است. برای برخی، استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند منجر به تجربیات نامطلوب آنلاین شود، که ممکن است باعث افزایش اضطراب شود، مانند زورگویی مجازی یا نظرات ناخوشایند آنلاین.
افزایش احتمال مشکلات رابطه
بسیاری از مطالعات ارتباط بین استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی و تعارض در روابط و همچنین کاهش رضایت از رابطه را یافته اند. اگر فردی به رسانه های اجتماعی وابسته باشد، ممکن است در هنگام قرار ملاقات، تلفن خود را کنار نگذارد، روی شریک زندگی خود تمرکز نکند یا وقت خود را با خانواده خود نگذراند، که می تواند منجر به تنش در روابط شود.
مستعد بودن برای استرس
20 درصد از مردم در ایالات متحده گزارش می دهند که استفاده از رسانه های اجتماعی منبع مهم یا “بسیار مهم” استرس در زندگی آنها است. استرس ممکن است از تمایل به استفاده از رسانه های اجتماعی ناشی شود، اگر بر بخش های عملکرد زندگی روزمره تأثیر می گذارد، مانند عملکرد کاری یا مهارت های ارتباطی.
افزایش رفتارهای همسو با انزواگری
اگرچه رسانه های اجتماعی توانایی کمک به ایجاد ارتباط را دارند، اما می توانند اثر معکوس نیز داشته باشند. استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی می تواند از نظر علمی با افزایش احساس تنهایی مرتبط باشد. افراد ممکن است هنگام مشاهده لحظات مهم زندگی روزمره دیگران در رسانه های اجتماعی احساس کنند که کنار گذاشته شده اند یا ممکن است نیازهای اجتماعی آنها را به طور کامل برآورده نکند.
مستعد بودن برای کاهش رضایت تصویر بدنی
محتوای مرتبط با تصویر بدنی می‌تواند تأثیر منفی بر روابط فرد با بدن خود یا غذا داشته باشد و منجر به نارضایتی از ظاهر و نگرانی‌های احتمالی خوردن شود.


آیا مشاوره با متخصص بالینی و مشاوره فردی می تواند به شما کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


چگونه وابستگی به رسانه های اجتماعی را کاهش دهیم؟

چند استراتژی وجود دارد که می توانید از آنها برای کاهش وابستگی خود به رسانه های اجتماعی برای ایجاد پاداش در مغز به جای رسانه های اجتماعی استفاده کنید، از جمله موارد زیر:
استراحت کنید.
چه قصد بازگشت به رسانه‌های اجتماعی را داشته باشند یا نه، استراحت ممکن است برای کسانی مفید باشد که احساس می‌کنند نمی‌توانند بدون رسانه‌های اجتماعی زندگی کنند یا در صورت قطع ارتباط تأثیرات منفی را تجربه می‌کنند. در حین استراحت، به بخش هایی از زندگی خود توجه کنید که وقتی از دستگاهی استفاده نمی کنید بیشتر از آنها لذت می برید. اگر بعد از قطع شبکه های اجتماعی در روز زمان بیشتری دارید، یک فعالیت تفریحی با دوستان یا خانواده در نظر بگیرید یا سعی کنید سرگرمی را که در حاشیه کارهای خود قرار داده اید، دوباره شروع کنید.
در مورد نیازهای خود تأمل کنید.
شما ممکن است زمانی را برای تفکر صادقانه در مورد اینکه رابطه ایده آل شما با رسانه های اجتماعی و فضای مجازی چگونه خواهد بود اختصاص دهید. سوالات زیر را از خود بپرسید:
می‌خواهم روزانه چند ساعت آنلاین باشم؟
چه چیزی را در مورد رسانه های اجتماعی کمتر در زندگی ام می خواهم؟
برای چه چیزی در رسانه های اجتماعی ارزش بیشتری قائلم؟
زندگی من بدون هیچ رسانه اجتماعی چگونه خواهد بود؟
اگر از رسانه های اجتماعی استفاده نکنم از چه چیزی برای جایگزینی استفاده می کنم؟
چگونه می توانم روابط خود را در زندگی بدون اینترنت خود بهبود بخشم؟
با خودتان حد و مرز تعیین کنید.
مرزها محدودیت ها و قوانینی هستند که شما برای خود، متعلقات یا روابط خود تعیین می کنید. اگر به استفاده از این سایت ها ادامه می دهید در حالی که متعهد به عدم انجام این کار هستید، تعیین مرزهایی برای رسانه های اجتماعی ممکن است به شما کمک کند خود را مسئول نگه دارید. برای مثال، می‌توانید انتخاب کنید که چه ساعاتی از روز یا هفته می‌توانید به خود اجازه استفاده از رسانه‌های اجتماعی را بدهید. می توانید متعهد شوید که روزهای خود را بدون اینترنت یا رسانه های اجتماعی بگذرانید. مرز دیگری که ممکن است در رسانه های اجتماعی استفاده کنید، محدود کردن انواع حساب هایی است که دنبال می کنید. اگر متوجه شدید که یکی از برنامه های مجازی باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس ضعف کنید، آن را مسدود یا لغو کنید.
اعلان ها را خاموش کنید.
برای حمایت از الگوهای سالم‌تر با رسانه‌های اجتماعی، خاموش کردن اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی ممکن است مفید باشد، به خصوص اگر تلفن خود را در نزدیکی خود نگه می دارید تا اعلان‌های خود را در طول روز بررسی کنید. به این ترتیب، ممکن است کمتر وسوسه شوید که رسانه های اجتماعی را بررسی کنید، به جز زمان های برنامه ریزی شده ای که می خواهید در طول هفته از آن استفاده کنید.
خارج از رسانه های اجتماعی روابطی را برقرار کنید.
اگر احساس می‌کنید که رسانه‌های اجتماعی برای شما سالم نیستند، اما راه اصلی شما برای برقراری ارتباط هستند، می توانید راه‌های دیگری را برای ارتباط با مردم بررسی کنید. این اقدامات می توانند مجازی یا حضوری باشند. برای مثال، ملاقات‌های مجازی، رویدادها یا گروه‌های پشتیبانی، برای افرادی که نمی‌توانند با دفعاتی که می‌خواهند در رویدادهای حضوری شرکت کنند، مفید باشد. همچنین می توانید از طریق جلسات یا کلاس های محلی دوست پیدا کنید.
صحبت با یک متخصص حرفه ای
یک متخصص سلامت روان، مانند یک درمانگر یا مشاور، ممکن است برای افرادی که به رسانه های اجتماعی وابستگی دارند، سودمند باشد. اگر محدود کردن استفاده از رسانه های اجتماعی یا یافتن تعادل سالم به طور مستقل برایتان چالش برانگیز است، تنها نیستید. ممکن است برای تعیین اینکه یک رابطه ایده آل با رسانه های اجتماعی برای شما چگونه امکان پذیر می شود، با آزمون و خطا طول بکشد. ممکن است یک درمانگر یا مشاور بتواند از شما در این فرآیند پشتیبانی کند و شما می توانید با یک نفر آنلاین یا حضوری کار کنید. پلتفرم‌های درمانی آنلاین مانند پلتفرم هوشمند هوکات یک راه امن و راحت برای کار با یک متخصص سلامت روان در خانه یا هر جای دیگری با اتصال به اینترنت یا صحبت به صورت تلفنی ارائه می‌کنند. این قابلیت می تواند برای کسانی که ممکن است ترس از قضاوت شدن یا نگران بودن در مورد ترک خانه را تجربه می کنند، مفید باشد. همچنین می تواند راه مقرون به صرفه تری برای کمک گرفتن برای علائم مرتبط با وابستگی به رسانه های اجتماعی باشد. یک مطالعه اخیر الگوها و روندهای درمان اعتیاد به رسانه های اجتماعی را شناسایی کرد و دریافت که درمان مجازی به اندازه روش های درمان حضوری برای شرکت کنندگان در گروه آزمایش موثر است. محققان همچنین دریافتند که تکنیک های آرامش بخشی و حمایت از مدیریت استرس ممکن است مکمل اثرات درمان آنلاین باشد.


آیا مشاوره با متخصص بالینی و مشاوره فردی می تواند به شما کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


سخن پایانی

رسانه های اجتماعی ذاتاً ناسالم نیستند. با این حال، در صورت استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد، می تواند فرآیندهای فکری ناسالم و اجبارگونه ای را ترویج کند. درک نحوه استفاده سالم از رسانه های اجتماعی ممکن است خطر ابتلا به وابستگی به رسانه های اجتماعی را به حداقل برساند. تعیین مرزها، محدود کردن استفاده و کار با یک درمانگر همگی می توانند تأثیر مثبتی بر استفاده و عادات شما از رسانه های اجتماعی بگذارند. برای شروع هر زمان که بخواهید با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید، تیم متخصصان پلتفرم هوشمند هوکات آماده ارائه جلسات مشاوره در هر کجای دنیا که هستید به شکل تصویری یا صوتی با شما هستند. برای شروع و هماهنگی جلسات خصوصی خود کافیست اینجا کلیک کنید.

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات خود روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن