آیا رابطه من می تواند از زوج درمانی عاطفه محور استفاده کند؟

دراین زمینه از متخصصین در مشاوره خانواده درمانی در پلتفرم هوشمند هوکات به طریق مشاوره روانشناسی آنلاین بهره مند شوید.

توسط تیم تحریریه هوکات|به روز شده در 8 ژوئیه 2022
بررسی پزشکی توسط ویتنی وایت، ام اس. CMHC، NCC.، LPC
حتی زوج‌های افسانه‌ای هم دعوا می‌کنند، اختلاف نظر دارند و اگر بخواهند رابطه را ادامه دهند به جایی می‌رسند که تغییر لازم است. رویکردهای مشاوره زوجین زیادی وجود دارد، و امروز ما به یکی از آنها که به عنوان زوج درمانی متمرکز بر عاطفه معروف است یا همان طور که اغلب به آن EFT اشاره می کنیم، نگاهی خواهیم داشت.

EFT چیست؟

EFT یا درمان متمرکز بر عاطفه، نوعی درمان است که برای کمک به رفع مشکلات در روابط بزرگسالان طراحی شده است. این بر اساس علمی است که چگونگی عشق و پیوند بزرگسالان را مورد مطالعه قرار داده است. درمان EFT نیز بسیار گسترده است و می توان از تکنیک های EFT برای خانواده درمانی نیز استفاده کرد، یا فقط افرادی که می خواهند روابط خود را بهبود بخشند. EFT برای زوج هایی که با موانع برخورد می کنند و برای زوج هایی که عملکرد خوبی دارند اما می خواهند پیوندهای خود را تقویت کنند و یکدیگر را بهتر درک کنند، به خوبی کار می کند. همانطور که می توانید حدس بزنید، EFT نوعی درمان فردی نیست و برای زوج ها و اعضای خانواده در نظر گرفته شده است. بسته به نیاز روابط می تواند به عنوان نوعی درمان کوتاه مدت یا برای طولانی مدت استفاده شود. هدف EFT این است که به کسانی که در رابطه هستند کمک کند تا بتوانند پیوند قوی تری داشته باشند که بتواند نقش های مربوط به یکدیگر را بپذیرند و آنها را تقویت کند. هدف نهایی EFT این است که به یک زوج کمک کند تا ارتباط بهتری نسبت به قبل داشته باشند.

تاریخچه EFT

سو جانسون، روانشناس کانادایی، در ابتدا EFT را توسعه داد. در دهه 1980، او آن را برای کمک به زوج ها ارائه داد و امروزه بسیاری از درمانگران از آن استفاده می کنند. جانسون همچنین ICEEFT یا مرکز بین المللی تعالی در درمان متمرکز بر عاطفه را تأسیس کرد. ICEEFT که در سال 1998 توسعه یافت، به آموزش درمانگران در EFT کمک می کند. جانسون می‌خواست تکنیک او بر احساسات تمرکز کند. در مداخلات، به‌ویژه آنهایی که در روابط هستند، احساساتی که زوجین احساس می‌کنند اغلب نادیده گرفته می‌شوند. در عوض، انتخاب های منطقی تری داده شد. در حالی که منطق مهم است، احساسات یک زوج مهمتر است و هدف این بود که اجازه دهیم زوج ها این احساس را داشته باشند. یکی از اشکال EFT که توسط دکتر رابرت الیوت و لزلی گرینبرگ ایجاد شده است، به همان شیوه بر روی افراد تمرکز می کند و به افراد اجازه می دهد تا احساسات خود را درک کنند و تشخیص دهند که چه پاسخ هایی ممکن است زندگی آنها را بهبود بخشد.

نظریه ها و اصول EFT

ممکن است تعجب کنید که درمان متمرکز بر عاطفه دقیقاً چگونه کار می کند، چه نوع اصولی را اجرا می کند و چگونه یک درمانگر به افراد در استفاده از آن کمک می کند. یکی از نظریه های مورد استفاده در EFT نظریه دلبستگی است. تئوری دلبستگی بیان می‌کند که یک فرد می‌تواند با وابستگی عاطفی به کسی، برای برآوردن نیاز او به ایمنی و داشتن یک ارتباط امن، سالم‌تر عمل کند.
EFT همچنین مبتنی بر این ایده است که ترس از رها شدن باعث مشاجره و ناراحتی در روابط صمیمی می شود. وقتی کسی می ترسد که رها شود، واکنش عاطفی بزرگی شکل خواهد گرفت و نیازهای وابستگی برآورده نشده می تواند باعث شود که فرد به گونه ای پاسخ دهد که مشکل را بدتر کند. هنگامی که هر دو طرف نتوانند نیازهای خود را از نظر احساسی برآورده کنند، این می تواند مشکل را بسیار بدتر کند و آنها می توانند در همان الگوهای منفی گیر کنند. این می تواند شامل رفتارهای منفی خودتقویت کننده یک چرخه خود تخریبی باشد، به خصوص اگر هیچ یک از طرفین نتوانند به دلیل نداشتن دلبستگی ایمن، احساسات خود را به خوبی بیان کنند.


آیا مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد خانواده ای حمایت گر کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


یکی دیگر از اصول درمان متمرکز بر عاطفه، این ایده است که زوج ها به دلیل ناامنی هایشان با هم دعوا می کنند. آنها ممکن است با خودشان و نحوه پیوندشان باهم مشکلات ایمنی داشته باشند. برای مثال، شخصی که مشکلات دلبستگی ناایمن دارد ممکن است بارها و بارها از شریک زندگی خود بپرسد که آیا واقعاً او را دوست دارد یا می تواند به او اعتماد کند. این می تواند باعث آزار طرف مقابل شود و احساس کند شریکش به او اعتماد ندارد و در نتیجه باعث ایجاد تعارض و واکنش های عاطفی ناسالم می شود.

زوج درمانی EFT به کسانی که در مورد خود ناامن هستند و نیازهای دلبستگی برآورده نشده دارند کمک می کند و همچنین به افرادی که در تعامل با شریک زندگی خود مشکل دارند به گونه ای رابطه آنها محبت آمیز و عاطفی تر باشد، کمک می کند. ایده این است که بفهمیم چگونه می توان پیوند بین زوج هایی را که با این مسائل سروکار دارند بهبود بخشید و چگونه می توان پیوند دلبستگی ایمن ایجاد کرد.

یکی دیگر از اصول زوج درمانی متمرکز بر عاطفه از درمان فرد محور ناشی می شود. کارل راجرز این درمان را ایجاد کرد و شامل رفتار با مردم از طریق درک بیشتر آنها می شود. آنها با یک درمانگر صحبت می کنند و درمانگر تا جایی که ممکن است گوش می دهد و همدل خواهد بود. مدل EFT همچنین تکنیک های درمانی شخص محور را گسترش می دهد و به نظریه پیوند بزرگسالان و عشق بزرگسالان مرتبط می کند. این می تواند به زوجین کمک کند تا احساسات یکدیگر را درک کنند و پیوند دلبستگی آنها را حتی در مواجهه با پریشانی در رابطه شان تقویت کند. اغلب، زوجی که در یک رابطه صمیمی هستند، در درک احساسات زیربنایی یکدیگر با مشکل مواجه می شوند و EFT می تواند به آن ها کمک کند و این پیوند امن را ایجاد کند.

چگونه یک جلسه EFT پیش می رود؟

EFT دارای 9 مرحله مختلف برای درمان افراد است. چهار مرحله اول شامل بررسی نحوه تعامل یک زوج است. اگر زوجین بخواهند در زوج درمانی موفق شوند، درک سبک ارتباطی آنها مهم است. سپس، برای مراحل پنج تا هفت، زوج و درمانگر می توانند با هم کار کنند. این به آنها اجازه می دهد تا راه های بهتری برای ایجاد پیوندهای قوی تر از آنچه که انجام می دادند بیابند. گام‌های باقی‌مانده به انجام آن تغییرات و قوی‌تر کردن آن‌ها از طریق تقویت الگوهای ارتباطی سالم مربوط می‌شود. این به آنها اجازه می دهد تا درمان را به پایان برسانند.

با شروع جلسه، آنها ممکن است یاد بگیرند که چگونه تنش را کاهش دهند. وقتی دعوا در جریان است، معمولاً احساسات بالا می روند و یک زوج باید یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را برای زمانی که این اتفاق می افتد کنار بگذارند. این یک راه سالم است اگر داوطلبانه باشد و به تشدید درگیری کمک نکند، نه اینکه با سنگ اندازی به آن بیافزایید. همانطور که آنها بیشتر یاد می گیرند، می توانند بفهمند که چگونه با مشکلات خود کنار بیایند و بتوانند احساسات خود را که تعارض آنها را می پوشاند بیان کنند. هنگامی که یک درگیری یا تجربه احساسی سنگین ایجاد می شود، ممکن است مسائلی مانند عدم اعتماد وجود داشته باشد. با رو به رو شدن با این مسائل، آنها می توانند شفقت را بیاموزند و بتوانند پیوندهایی عمیق تر ایجاد کنند. در مراحل پایانی، زوج ها می توانند به یافتن مشکلات دلبستگی کمک کنند و بتوانند بیشتر با هم پیوند برقرار کنند.

برای موفقیت درمان متمرکز بر عاطفه، یک زوج باید بتوانند الگوی تعاملی تغییر یافته ای داشته باشند. بیایید به سه مرحله نگاه کنیم و ببینیم که این درمان معمولاً چگونه کار می کند.
گام اول
گام یک به عنوان تنش زدایی چرخه شناخته می شود. به طور طبیعی، این گام با مرحله اول شروع می شود که نگرانی های کلیدی زوجین ممکن است چه چیزی باشد. مرحله دوم سپس به این می پردازد که چگونه الگوهای تعامل منفی می توانند مشکل را در هنگام بحث در مورد مسائل کلیدی در مرحله اول بدتر کنند. در مرحله سوم، درمانگر ترس ها و سایر احساسات زیربنایی مرتبط با الگوهای تعامل منفی را شناسایی می کند. در گام چهارم، درمانگر می تواند مسائل کلیدی را از چرخه منفی برداشته و آنها را به گونه ای تنظیم کند که نیازها و ترس های زیربنایی زوجین را نشان دهد تا در مرحله بعد الگوهای تعاملی جدیدی شکل بگیرد.

گام دوم
گام دوم به عنوان تغییر الگوهای تعامل شناخته می شود. بازسازی تعاملات با مرحله پنجم شروع می شود، که در آن به زوج کمک می شود تا بتوانند در مورد احساسات اساسی و مسائل دلبستگی خود صحبت کنند. در بخش بعدی فرآیند تغییر، مرحله ششم شامل مربیگری زوجین است تا بتوانند یکدیگر را برای نیازهایشان بپذیرند. گام هفتم شامل یادگیری یک راه جدید برای بحث در مورد مسائل کلیدی است که احساسات زیربنایی را درگیر نمی کنند.

گام سوم
گام سوم یا مرحله نهایی زوج درمانی متمرکز بر عاطفه، به عنوان تثبیت و ادغام شناخته می شود. گام سوم، از مرحله هشتم شروع می شود. این مرحله شامل آموزش به زوجین است که چگونه به شیوه ای جدید ارتباط برقرار کنند تا به ایجاد راه حل های جدید برای مشکلات قدیمی کمک کنند. در مرحله نهایی، مرحله نهم، زوج می توانند یاد بگیرند که چگونه این تکنیک ها و حرکات کلیدی را در خارج از جلسات خود تمرین کنند و برنامه ریزی بهتری برای تعامل داشته باشند.

EFT برای خانواده ها چگونه است؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، EFT می‌تواند به خانواده‌ها نیز کمک کند، و با استفاده از سه گام و نه مرحله برای شناسایی احساسات پنهانی که ممکن است خانواده‌ها داشته باشند، به همین شکل عمل می‌کند. والدین از، از دست دادن فرزند خود می ترسند. به طور مثال کودکی که به خواهر و برادرش حسادت می کند. با شناسایی این احساسات، به اعضای خانواده اجازه می‌دهد تا بتوانند به روش‌های بسیار سالم‌تری ارتباط برقرار کنند و تنظیم عاطفی را بهبود بخشند. این امر به ویژه زمانی مفید است که تغییر بزرگی در خانواده رخ دهد، مانند نقل مکان، تبدیل شدن کودک به نوجوان و غیره.


آیا مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد خانواده ای حمایت گر کمک کند؟ با صحبت کردن با یک متخصص در هوکات قدم بزرگی در سلامت روان خود بردارید.


اثربخشی EFT

EFT کاملاً مؤثر است و مطالعات زیادی برای پشتیبانی از آن وجود دارد. مشخص شده است که نحوه تعامل یک زوج و شناسایی آن احساسات کلیدی، به هنگام درمان یک زوج، برای مشکلاتی که ممکن است داشته باشند، مهم است. تحقیقات EFT نشان داده است که زوج ها پس از پایان درمان توانسته اند مثبت اندیشی و دلبستگی خود را حفظ کنند و این می تواند سال ها ادامه داشته باشد. این بدان معنا نیست که زوج‌ها هرگز دوباره با مشکل مواجه نمی شوند، بلکه می‌توانند مشکلات را به شیوه‌ای بسیار سالم‌تر از آنچه که بدون EFT داشتند، مدیریت کنند.
زوج‌ها در روابط عاشقانه خود اختلاف نظر دارند، احساسات شدید و حتی ترس را تجربه می‌کنند و حتی زوج‌های قوی می‌توانند از درمان در مطب خصوصی یا آنلاین از طریق پلتفرم هوشمند هوکات بهره ببرند. امروز با یک زوج درمانگر و خانواده درمانگر صحبت کنید و یاد بگیرید که چگونه مشاوره زوجین ممکن است به شما کمک کند.

شما مجبور نیستید به تنهایی با مشکلات روبرو شوید.

مشاوران مجرب ما در هوکات می توانند به شما کمک کنند.

به بالای صفحه بردن